Nie korzystałeś z energii a rachunek za prąd opiewa na kilkadziesiąt złotych? To nie przypadek. Płacąc rachunek za prąd nie ponosisz kosztów tylko energii. Na rachunek składa się kilka dodatkowych opłat dystrybucyjnych.
Kliknij w zdjęcie, aby zobaczyć galerię.
1
Opłaty dystrybucyjne
Opłaty dystrybucyjne w rachunku za prąd są zawarte jako opłata zmienna. Na tę opłatę składają się: opłata sieciowa zmienna, opłata jakościowa, abonamentowa i sieciowa stała oraz przejściowa. W naszym przykładzie kwoty rozpisane zostały dla 100 proc. opłat dystrybucyjnych czyli ok.. 50 proc. rachunku za prąd. Jeśli za średni rachunek miesięczny za prąd uznamy kwotę 100 złotych, koszty energii - 50 złotych to koszty opłat będą wynosić także 50. Jest to średnia miesięczna opłata za dystrybucję energii, przy taryfie G11, 2 mWh rocznie.
Na kolejnych slajdach zobaczymy ile z tych 50 złotych kosztują określone opłaty. A jest ich sporo.
ShutterStock
2
Opłata sieciowa zmienna (zł/kWh)
Jest to pochodna ilości zużytej energii, odzwierciedlająca koszty przesyłu energii za pomocą sieci elektroenergetycznej, w tym bilansowanie zapotrzebowania,
Jej wartość wynosi 79 proc. czyli w naszym przykładzie ok. 39,5 zł.
Tu płacimy za dostarczanie energii elektrycznej za pomocą sieci należącej do przedsiębiorstwa energetycznego (w części związanej z kosztami zmiennymi działalności), straty, tranzyty energii przez sieci innych przedsiębiorstw. Odbiorca jest nasz operator.
ShutterStock
3
Opłata jakościowa (zł/KWh)
Jest to pochodna ilości zużytej energii, odzwierciedlająca utrzymywanie standardów jakości dostawy.
Wynosi około 4 procent wszystkich opłat dystrybucyjnych czyli w naszym przykładzie 2 złote.
Tu płacimy za utrzymanie systemowych standardów jakości i niezawodności bieżących dostaw. Ta kwota zasila konto PSE Operator, który zajmuje się z ramienia Skarbu Państwa obrotem energią w Polsce.
ShutterStock
4
Opłata sieciowa (przesyłowa) stała (zł/m-c)
Opłat odzwierciedla ponoszone przez zakład energetyczny, koszty utrzymania urządzeń energetycznych, jej wysokość zależy od rodzaju układu pomiarowego zainstalowanego u klienta.
Wynosi ona 12 proc. czyli w naszym przykładzie 6 złotych.
Tu płacimy za uzasadnione koszty stałe działalności przedsiębiorstwa. Trafiają one do naszego dystrybutora energii.
ShutterStock
5
Opłata abonamentowa (zł/m-c)
Jest to opłata odzwierciedlająca koszty związane z odczytem układu pomiarowego i jego kontrolą
Wynosi 1 proc. czyli w naszym przykładzie 1,31 zł.
Tu płacimy za odczyt i kontrolę układów pomiarowych za miesiąc, również naszemu dystrybutorowi energii.
ShutterStock
6
Opłata przejściowa (zł/m-c)
Jest to opłata niezwiązana w jakikolwiek sposób z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa dystrybucyjnego i najogólniej mówiąc stanowi przychód wytwórców (elektrowni) mający na celu pokrycie kosztów rozwiązanych kredytów bankowych zaciągniętych wcześniej na rozbudowę mocy wytwórczych.
Pobiera ją Urząd Regulacji Energetyki - URE - na podstawie ustawy o zasadach pokrywania kosztów powstałych u wytwórców w związku z przedterminowym rozwiązaniem umów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej
Koszt tej opłaty to 4 procent czyli 1 złoty w naszym przykładzie.
W tym przypadku oddajemy pieniądze elektrowniom za to, że w latach '70 rozbudowywały moce
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję