statystyki

Oszczędzanie energii: Przedsiębiorcy i placówki publiczne muszą się pospieszyć

23.11.2016, 12:05; Aktualizacja: 23.11.2016, 12:10
Można składać wnioski o wsparcie przedsięwzięć w zakresie niskoemisyjnej i zasobooszczędnej gospodarki „Efektywne systemy ciepłownicze i chłodnicze” z budżetu wynoszącego 1 mld zł.

Można składać wnioski o wsparcie przedsięwzięć w zakresie niskoemisyjnej i zasobooszczędnej gospodarki „Efektywne systemy ciepłownicze i chłodnicze” z budżetu wynoszącego 1 mld zł.źródło: ShutterStock

W wielu ciekawych programach, które służą oszczędzaniu energii, zakończył się już nabór, inne zostały przerwane lub przekształciły się i trzeba czekać na nowe postanowienia, a jeszcze inne kończą się w tym roku. O udział w tych, które zostały, można się jeszcze starać na szczeblu krajowym w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub na poziomie poszczególnych województw – w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (jednak nie we wszystkich)

Ostatnio NFOŚiGW rozbudował ofertę ze środków krajowych o programy dotyczące poprawy jakości powietrza. Część pierwsza obejmuje „Energetyczne wykorzystanie zasobów geotermalnych”, druga „Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie”. Ich celem jest ograniczenie lub uniknięcie emisji CO2 w wyniku zwiększenia produkcji energii z odnawialnych źródeł i zmniejszenia jej zużycia w budynkach. Priorytetem jest promowanie stabilnych OZE (odnawialne źródła energii), a przede wszystkim pozyskiwanie energii z wód geotermalnych, biogazownie i małe elektrownie wodne. W ramach obu części programu Narodowy Fundusz przewidział do 300 mln zł dotacji i do 700 mln zł preferencyjnych pożyczek.

Można składać wnioski o wsparcie przedsięwzięć w zakresie niskoemisyjnej i zasobooszczędnej gospodarki „Efektywne systemy ciepłownicze i chłodnicze” z budżetu wynoszącego 1 mld zł.

w Energetyczne wykorzystanie zasobów geotermalnych” zakłada wspieranie takich inwestycji, jak: budowa nowej, rozbudowa lub modernizacja istniejącej ciepłowni lub elektrociepłowni geotermalnej; modernizacja lub rozbudowa istniejących źródeł wytwarzania energii o ciepłownię lub elektrociepłownię geotermalną oraz wykonanie lub rekonstrukcja otworu (bez wykonania otworu badawczego). O wsparcie mogą ubiegać się przedsiębiorcy. Formą finansowania jest pożyczka preferencyjna lub pożyczka na zasadach rynkowych albo inwestycja kapitałowa. Warunkiem niezbędnym do uzyskania dofinansowania jest udokumentowana możliwość odbioru energii cieplnej (w tym podłączenia źródła do istniejącej sieci ciepłowniczej). Oferta nie dotyczy rekreacyjnego wykorzystania wód geotermalnych ani balneologii. Składanie wniosków do 16 grudnia 2016 r.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie