Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) zgłosiła do Komisji Europejskiej projekt budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Notyfikacja odbyła się w ramach procedury przewidzianej przez Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Energii Atomowej (Euratom) i stanowi jeden z kluczowych etapów realizacji inwestycji.
Krok naprzód polskiego atomu
Zgłoszenie dotyczy planowanej budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu. Projekt, prowadzony przez państwową spółkę PEJ, jest elementem długoterminowej strategii energetycznej Polski, zakładającej zwiększenie udziału energii jądrowej w miksie energetycznym kraju.
"Zgłoszenie przez inwestora projektu do Komisji Europejskiej zgodnie z Traktatem Euratom to ważny kamień milowy w realizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Dokonywane postępy w realizacji projektu pierwszej polskiej elektrowni jądrowej to wyraz naszej determinacji, by zapewnić Polsce bezpieczne i stabilne źródło energii na dziesięciolecia" – powiedział pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Wojciech Wrochna, cytowany w komunikacie prasowym.
"Notyfikacja w ramach artykułu 41 Traktatu Euratom to jeden z kluczowych etapów przygotowania inwestycji. To również wyraz naszego zaangażowania w realizację projektu zgodnie z najwyższymi standardami Unii Europejskiej. Notyfikując projekt, potwierdzamy poczynione już postępy w realizacji inwestycji oraz proaktywne podejście do dalszych działań realizacyjnych" – zaznaczył z kolei Marek Woszczyk, prezes spółki Polskie Elektrownie Jądrowe.
Procedura notyfikacyjna w ramach Traktatu Euratom jest niezależna od toczącego się równolegle postępowania notyfikacyjnego w sprawie ewentualnej pomocy publicznej dla tego przedsięwzięcia. Zgodnie z unijnymi przepisami, każdy projekt jądrowy realizowany na terytorium państwa członkowskiego UE musi zostać zgłoszony Komisji Europejskiej, która ocenia jego zgodność z celami Traktatu. Analiza obejmuje m.in. kwestie bezpieczeństwa jądrowego, aspekty techniczne oraz ekonomiczną racjonalność inwestycji.
Opinia Komisji Europejskiej, która powstanie w wyniku tej procedury, będzie miała znaczenie m.in. przy dalszych formalnościach, takich jak uzyskanie zezwolenia na budowę elektrowni od Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki. Notyfikacja projektu jest zatem niezbędnym etapem w przygotowaniach do rozpoczęcia realizacji inwestycji na miejscu.
Elektrownia jądrowa na Pomorzu
Planowana elektrownia jądrowa na Pomorzu powstanie w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo. Inwestorem jest państwowa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe, a partnerem technologicznym – amerykański koncern Westinghouse Electric Company, który dostarczy reaktory AP1000. To zaawansowana technologicznie jednostka III+ generacji, z pasywnymi systemami bezpieczeństwa oraz modularną budową, co ma przyspieszyć proces realizacji.
W ramach pierwszego etapu inwestycji mają powstać trzy bloki jądrowe o łącznej mocy ok. 3,75 GW. Zgodnie z harmonogramem, pierwsza jednostka ma zostać oddana do użytku w 2035 roku. Elektrownia ma znacząco zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Polski i zmniejszyć zależność od paliw kopalnych, wpisując się w unijne cele klimatyczne.