Z opublikowanych w poniedziałek założeń do nowelizacji ustawy o ochronie odbiorców energii wynika, że nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby wejść w życie 1 października tego roku, a nie 1 lipca, jak pierwotnie planowano.

Zgodnie z założeniami opublikowanymi w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, przewiduje się przesunięcie rozpoczęcia obowiązywania zmienionych taryf na energię elektryczną na 1 października br. Obecnie obowiązujące przepisy zakładają, że sprzedawcy z urzędu mają złożyć do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wnioski o zmianę taryf w takim terminie, aby mogły wejść w życie od 1 lipca.

Jak podkreśla ministerstwo klimatu w uzasadnieniu propozycji, przesunięcie terminu wejścia w życie zmienionych taryf dla energii elektrycznej pozwoli na pełniejsze odzwierciedlenie warunków rynkowych w tych taryfach. MKiŚ zaznaczyło, że aktualne ceny hurtowe na poziomie 400-500 zł za MWh "wskazują na przestrzeń do obniżenia cen w taryfach dla energii elektrycznej sprzedawców pełniących funkcję sprzedawców z urzędu dla gospodarstw domowych".

Zgodnie z obecnymi regulacjami, do końca września 2025 r. gospodarstwa domowe mają prawo do korzystania z cen energii elektrycznej, zamrożonych na poziomie 500 zł. Rząd nie podjął jeszcze decyzji, czy przedłuży utrzymanie zamrożonej ceny. (PAP)