Corab SA, największy polski producent i dystrybutor konstrukcji i urządzeń fotowoltaicznych oraz PZU LAB SA, wyspecjalizowana firma inżynierska największego polskiego ubezpieczyciela, nawiązały współpracę. Porozumienie otwiera drogę m.in. do wspólnych prac badawczo-rozwojowych, aplikowania o krajowe i międzynarodowe fundusze, projektów certyfikacyjnych i działań wzmacniających bezpieczeństwo użytkowania dużych instalacji PV.

W 2024 r. udział odnawialnych źródeł energii w polskim miksie energetycznym osiągnął nowy, rekordowy poziom 29,6 proc. Fotowoltaika odpowiadała za blisko 9 proc. wyprodukowanej w Polsce energii elektrycznej (15 TWh) i była najszybciej rozwijającym się źródłem OZE (moc instalacji solarnych wzrosła o 26,3 proc., a prosumenci wprowadzili do sieci o 66,4 proc. energii elektrycznej więcej rok do roku) . Dynamiczny rozwój PV, zarówno dużych farm słonecznych, instalacji przemysłowych, jak i prywatnych mikroinstalacji, idzie w parze z szybkim postępem technologicznym i wieloma innowacjami. Rodzi to również szereg specyficznych dla instalacji solarnych wyzwań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa ich użytkowania, stabilności pracy czy weryfikacji jakości licznych dostępnych na rynku rozwiązań. Dlatego Corab, największa polska firma w branży fotowoltaicznej o ponad 30-letnim doświadczeniu i potencjale produkcyjnym rzędu 3,5 GW mocy PV rocznie, wchodząca w skład grupy kapitałowej MS Galleon (m.in. Synthos, Barlinek, Cersanit, Komfort), oraz PZU LAB z Grupy PZU, oferujący od ponad 10 lat unikatowe usługi wspierające klientów korporacyjnych w kompleksowym zarządzaniu ryzykiem, budowaniu kultury bezpieczeństwa i zapobieganiu szkodom majątkowym, łączą siły.

Porozumienie podpisane przez prezesów obu spółek zakłada m.in. wymianę know-how, wspólne przedsięwzięcia badawczo-rozwojowe, opracowywanie raportów, certyfikowanie produktów i usług Corab oraz dostawców przez PZU LAB, promocję wspólnych projektów edukacyjnych, a także organizację szkoleń dla partnerów i klientów Corab z zakresu użytkowania, konserwacji i bezpieczeństwa instalacji PV.

- Jestem niezwykle dumna z nawiązania współpracy z PZU LAB, liderem z branży doradztwa komercyjnego w zakresie zarządzania ryzykiem operacyjnym. Synergia płynąca z naszego doświadczenia w obszarze technologii fotowoltaicznej oraz doświadczenia inżynierów PZU LAB w dziedzinie analizy ryzyk i bezpieczeństwa otwiera przed nami nowe perspektywy rozwoju we wdrażaniu OZE. Razem będziemy w stanie opracować nie tylko bardziej innowacyjne, ale również bezpieczniejsze dla użytkowników i inwestorów rozwiązania i procedury. To dla nas istotny krok w kierunku oferowania kompleksowych i najwyższej jakości usług – mówi Żaneta Koźmińska, prezes Corab.

ikona lupy />
Współpraca PZU LAB i Corab: innowacje i bezpieczeństwo dla sektora OZE / Materiały prasowe

- Doradzamy i pomagamy zarządzać bezpieczeństwem największym przedsiębiorstwom z kluczowych dla polskiej gospodarki branż. W ostatnich latach mocno stawiamy zwłaszcza na budowę kompetencji i współpracę z sektorem OZE, który odgrywa wiodącą rolę w procesie transformacji energetycznej. Podjęcie współpracy z Corab, największą rodzimą firmą na szybko rosnącym rynku fotowoltaiki, jest więc naturalnym krokiem. Razem możemy wypracować najlepsze praktyki i standardy w zakresie jakości produktów i usług oraz zarządzania ryzykiem w przypadku instalacji fotowoltaicznych, na czym skorzysta cała branża – od producentów, dystrybutorów przez inwestorów po użytkowników końcowych. To da branży PV jeszcze większe możliwości rozwoju – podkreśla Dariusz Gołębiewski, prezes PZU LAB.

Zespół PZU LAB tworzą inżynierowie wyspecjalizowani w kompleksowej analizie ryzyk związanych z bezpieczeństwem inwestycji i ciągłości procesów przemysłowych, bieżącym monitorowaniem i zarządzaniem tymi ryzykami przy wykorzystaniu najnowszych technologii w celu zapobiegania szkodom majątkowym i ograniczania strat wynikających z awarii i przestojów, optymalizacji kosztów zapewnienia bezpieczeństwa w przedsiębiorstwach, a także wspieraniu organizacji w budowaniu wewnętrznej kultury bezpieczeństwa. PZU LAB oferuje też m.in. usługi certyfikacji wyrobów w zakresie ich zgodności z przepisami, normami, standardami oraz skuteczności zapobiegania szkodom majątkowym – od projektu przez produkcję i montaż po eksploatację serwis posprzedażowy (PZU LAB Approved). Od roku wspólnie z partnerami - Instytutem Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk, Centrum Badawczym KEZO i Alior Leasing – PZU LAB realizuje program Energy PRO, oferując kompleksową obsługę inwestycji w sektorze OZE na każdym etapie – od analizy procesów i kosztów energii poprzez budowę modelu energetycznego firmy, raport z opcjami decyzyjnymi, finansowanie po projekt i nadzór nad procesem inwestycyjnym wraz z realizacją, uruchomieniem i odbiorami.