statystyki

Energetyka: Rząd odmraża inwestycje w moc

autor: Adam Sofuł31.05.2016, 07:56; Aktualizacja: 31.05.2016, 08:09
Powrót do planów budowy bloku w Ostrołęce to pierwsza większa decyzja inwestycyjna, jaka zapadła za rządów PiS.

Powrót do planów budowy bloku w Ostrołęce to pierwsza większa decyzja inwestycyjna, jaka zapadła za rządów PiS.źródło: ShutterStock

Energa zdecydowała o wznowieniu projektu budowy nowego bloku w Elektrowni Ostrołęka. Za nią idą inni.

Powrót do planów budowy bloku w Ostrołęce to pierwsza większa decyzja inwestycyjna, jaka zapadła za rządów PiS. Inwestycja była zapowiadana przez PiS w kampanii wyborczej, w ostatnich miesiącach kilkakrotnie wspominał o niej minister energii Krzysztof Tchórzewski. W ubiegłym tygodniu zarząd Energi zadeklarował odmrożenie projektu. Chodzi o blok o mocy 1000 MW (lub dwa bloki po 500 MW). Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 6 mld zł.

Budowa była już rozważana przez poprzedni zarząd Energi, ale we wrześniu 2012 r. projekt zawieszono, uznając, że ani ceny prądu, ani rosnące koszty uprawnień do emisji CO2 nie gwarantują jego opłacalności. Co się zmieniło? Jeśli chodzi o otoczenie rynkowe, raczej niewiele – ceny energii od tego czasu raczej spadały, a i unijna polityka klimatyczna nie uległa złagodzeniu. Zmieniło się natomiast stanowisko rządu – ekipa PiS bardzo mocno stawia na energetykę węglową i nakłania państwowe koncerny do większych inwestycji. – Projekt Ostrołęka C wpisuje się w rządowe plany związane z bezpieczeństwem energetycznym kraju – przyznaje spółka i nie ukrywa, że liczy na rządowe wsparcie. – Do przeprowadzenia projektu potrzebne są mechanizmy prawne i systemowe wspierające realizację nowych inwestycji w energetyce konwencjonalnej – podkreśliła w komunikacie Energa.

Chodzi przede wszystkim o rynek mocy – w uproszczeniu o to, by elektrownie dostawały pieniądze nie tylko za wyprodukowany prąd, ale i za gotowość do jego wytwarzania. Podczas niedawnej konferencji Energia@21 rządowy pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski deklarował, że rząd przedstawi projekt mechanizmów wsparcia w połowie roku. – Otoczenie regulacyjne i polityka energetyczna państwa ma zasadnicze znaczenie dla rentowności produkcji energii w długim okresie oraz dla finansowania samych inwestycji – twierdzi Dariusz Kaśków, prezes Energi.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie