statystyki

Unijne regulacje nie zezwalają na dyskryminację wiatraków

autor: Anna Krzyżanowska06.04.2016, 07:37; Aktualizacja: 06.04.2016, 08:04
Wiatraki

Za zezwolenie na eksploatację wiatraka inwestor zapłaci do 1 proc. kosztu jego wybudowaniaźródło: ShutterStock

Ministerstwo Spraw Zagranicznych krytykuje, i to w wielu kluczowych punktach, projekt specustawy wiatrakowej autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Nieproporcjonalne ograniczenia

Projekt wprowadza sztywne zasady lokalizowania farm wiatrowych (o mocy powyżej 40 kW) względem m.in. budynków mieszkalnych. Dystans, jaki ma dzielić wiatrak od domostw, ma wynosić co najmniej 10-krotność całkowitej wysokości konstrukcji, mierzonej do najwyższego punktu (końca łopaty). W praktyce oznaczać to będzie zakaz sytuowania farm w odległości mniejszej niż 1,5–2 km od zabudowań mieszkalnych. W projekcie wprowadza się również przepis, zgodnie z którym wznoszenie elektrowni wiatrowych odbywać się ma wyłącznie na podstawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

A to budzi obiekcje MSZ. Resort przyznaje, że uzależnienie lokalizacji farm od istnienia zapisów w planie zagospodarowania, samo w sobie nie jest sprzeczne z prawem UE. Wprowadzając taki wymóg, trzeba jednak odnieść się do krajowych uwarunkowań: w Polsce większość planów została sporządzona dla terenów objętych budownictwem mieszkaniowym, na których ma obowiązywać zakaz budowy elektrowni. Efekt? „Przepis ten może zostać uznany za niezgodny z art. 13 ust. 1 akapit pierwszy dyrektywy 2009/28/WE” – stwierdza ministerstwo. Zgodnie z dyrektywą wszelkie krajowe przepisy dotyczące procedur autoryzacji, certyfikacji i licencjonowania elektrowni korzystających z odnawialnych źródeł energii oraz związanej z nimi infrastruktury muszą być proporcjonalne i niezbędne. A „dostępne na stronach sejmowych uzasadnienie projektowanej ustawy nie zawiera żadnych informacji mogących wskazywać na konieczność ustanowienia projektowanego ograniczenia, a także na jego proporcjonalność” – zwraca uwagę MSZ.


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie