statystyki

NIK: Prawo wiatraków do poprawki

autor: Adam Sofuł05.05.2016, 07:50; Aktualizacja: 05.05.2016, 08:28
Chaos prawny nie sprzyja też ochronie przyrody – możliwe było lokowanie farm wiatrowych na obszarach chronionego krajobrazu czy w obszarach Natura 2000.

Chaos prawny nie sprzyja też ochronie przyrody – możliwe było lokowanie farm wiatrowych na obszarach chronionego krajobrazu czy w obszarach Natura 2000.źródło: ShutterStock

Zdaniem NIK przepisy nie zabezpieczają interesów społecznych przy inwestycjach w farmy. To argument dla autorów ustawy odległościowej. NIK – na podstawie kontroli prowadzonych w latach 2008–2015 – nie stwierdziła rażących naruszeń przepisów przy lokalizacji farm. Ocenia jednak, że prawo jest niedoskonałe. – Obowiązujące normy prawne, jak i ich stosowanie, nie zabezpieczają interesów społeczności lokalnych – podkreśla prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

To argument za nowymi regulacjami. Izba proponuje, by zastanowić się nad ustaleniem odległości wiatraków od zabudowań i określić dopuszczalny poziom hałasu.

A w Sejmie na drugie już czytanie czeka ustawa regulująca powstawanie farm wiatrowych (tzw. odległościowa). Jednym z jej założeń jest ustalenie (zbyt rygorystyczne zdaniem inwestorów w elektrownie wiatrowe) minimalnej odległości od zabudowań, jako 10-krotności wysokości wiatraka (w praktyce 1–2 km). Dziś przepisy nie mówią o minimalnej odległości, obowiązują normy poziomu hałasu.

– To cenny głos w dyskusji, właśnie po to daliśmy sobie nieco czasu, by zapoznać się z opiniami różnych środowisk. Naszą intencją jest stworzenie jak najlepszej ustawy i dla środowisk lokalnych, i dla biznesu – tak raport NIK komentuje Bogdan Rzońca, poseł PiS i wnioskodawca projektu.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie