statystyki

NIK: Prawo wiatraków do poprawki

autor: Adam Sofuł05.05.2016, 07:50; Aktualizacja: 05.05.2016, 08:28
Chaos prawny nie sprzyja też ochronie przyrody – możliwe było lokowanie farm wiatrowych na obszarach chronionego krajobrazu czy w obszarach Natura 2000.

Chaos prawny nie sprzyja też ochronie przyrody – możliwe było lokowanie farm wiatrowych na obszarach chronionego krajobrazu czy w obszarach Natura 2000.źródło: ShutterStock

Zdaniem NIK przepisy nie zabezpieczają interesów społecznych przy inwestycjach w farmy. To argument dla autorów ustawy odległościowej. NIK – na podstawie kontroli prowadzonych w latach 2008–2015 – nie stwierdziła rażących naruszeń przepisów przy lokalizacji farm. Ocenia jednak, że prawo jest niedoskonałe. – Obowiązujące normy prawne, jak i ich stosowanie, nie zabezpieczają interesów społeczności lokalnych – podkreśla prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

To argument za nowymi regulacjami. Izba proponuje, by zastanowić się nad ustaleniem odległości wiatraków od zabudowań i określić dopuszczalny poziom hałasu.

A w Sejmie na drugie już czytanie czeka ustawa regulująca powstawanie farm wiatrowych (tzw. odległościowa). Jednym z jej założeń jest ustalenie (zbyt rygorystyczne zdaniem inwestorów w elektrownie wiatrowe) minimalnej odległości od zabudowań, jako 10-krotności wysokości wiatraka (w praktyce 1–2 km). Dziś przepisy nie mówią o minimalnej odległości, obowiązują normy poziomu hałasu.

– To cenny głos w dyskusji, właśnie po to daliśmy sobie nieco czasu, by zapoznać się z opiniami różnych środowisk. Naszą intencją jest stworzenie jak najlepszej ustawy i dla środowisk lokalnych, i dla biznesu – tak raport NIK komentuje Bogdan Rzońca, poseł PiS i wnioskodawca projektu.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie