Forum Koreańsko-Polskie to centralny punkt Krynica Forum 2023. Spotkania i dyskusje w gronie decydentów oraz przedsiębiorców reprezentujących oba kraje pozwolą lepiej zrozumieć relacje łączące Polskę i Koreę, ale też nakreślić fundamenty obecnej i przyszłej współpracy.

Republika Korei jest żywotnie zainteresowana współpracą z europejskimi partnerami, w tym również w Europie Środkowo-Wschodniej. Polska jest jednym ze strategicznych partnerów dla Seulu. Oba kraje liczą na zacieśnienie relacji handlowych w kolejnych latach. W lipcu tego roku z wizytą do Polski przybył prezydent Republiki Korei Yoon Suk-yeol z małżonką. Podpisano wówczas międzyrządowe porozumienia dotyczące współpracy gospodarczej między krajami, nakreślające kierunek działań obu stron.

Obecnie w Polsce działa prawie 550 firm z kapitałem koreańskim, z czego połowa ulokowana jest na Dolnym Śląsku. Inwestycje Seulu w Polsce koncentrują się w takich branżach jak: motoryzacja, elektromobilność, elektronika, oprogramowanie czy internet rzeczy. W 2021 r. Republika Korei była największym inwestorem spoza Europy w Polsce, tamtejsze firmy zainwestowały nad Wisłą 4,5 mld dol.

Forum Koreańsko-Polskie odbędzie się 14 września, czyli drugiego dnia krynickiej konferencji. W uroczystości otwarcia forum wezmą udział prezydent Andrzej Duda oraz premier Republiki Korei Han Duck-soo.

Atomowe plany

Jednym z głównych tematów, który znajdzie się w programie czwartkowej konferencji, będzie współpraca w obszarze energetyki jądrowej. O atomowych planach Polski i Korei będą rozmawiać Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, Rafał Włodarski, wiceprezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej i Joo-ho Hwang, prezes KHNP. Pojawi się też głos eksperta – w tej roli wystąpi dr Mikołaj Oettingen.

Koreański koncern Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP) wraz z PGE Polską Grupą Energetyczną i z kontrolowaną przez Zygmunta Solorza firmą ZE PAK zaangażowały się w projekt budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim. Inwestycja ma zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne.

Należąca do PGE Polskiej Grupy Energetycznej i ZE PAK spółka celowa PGE PAK Energia Jądrowa złożyła już wniosek w sprawie wydania decyzji zasadniczej dotyczącej budowy wraz z Koreańczykami drugiej elektrowni jądrowej w Polsce. Planowane jest postawienie dwóch reaktorów o łącznej mocy 2800 MW. Mogłyby one dostarczyć ok. 22 TWh energii, co stanowi mniej więcej 12 proc. dzisiejszej konsumpcji energii w Polsce. Pierwszy blok, według wcześniejszych zapowiedzi partnerów, mógłby stanąć już w 2035 r.

Dyskusje o potencjale

Polska kładzie duży nacisk na przyszłe relacje z Seulem, w trakcie wydarzenia poruszanych więc będzie wiele tematów. W dyskusji o dalszym rozwoju współpracy w obszarze obronności udział weźmie m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. O kooperacji w obszarze handlu, inwestycji i łańcuchów dostaw z uczestnikami panelu rozmawiać będzie Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii. Omawiany będzie też potencjał polsko-koreańskiej współpracy w sektorze transportowym i infrastrukturalnym oraz przy odbudowie Ukrainy. Wśród zaproszonych do tej dyskusji gości jest m.in. Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Odbędzie się też dyskusja na temat relacji kulturowych między Polską a Koreą oraz debata poświęcona polsko-koreańskim relacjom gospodarczym w nowej sytuacji geopolitycznej.

Coraz głębsze relacje handlowe

W ostatnich latach dynamicznie rosły obroty handlowe między krajami. W zeszłym roku wyniosły one ok. 9 mld dol., z czego aż 7,9 mld dol. to wartość koreańskiego eksportu.

Polska kupuje w Korei przede wszystkim uzbrojenie. Na wyposażeniu naszej armii są koreańskie lekkie myśliwce, czołgi, samobieżne armatohaubice, wyrzutnie. Rośnie też powoli eksport z Polski do Korei Południowej. Obejmuje on m.in. produkty spożywcze, meble i kosmetyki.

Wszystko wskazuje na to, że współpraca będzie się dalej intensywnie rozwijać, choćby za sprawą projektu atomowego i wielu innych aktywności w różnych obszarach, w tym planów współpracy przy budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Okno na Europę

Strona koreańska liczy na to, że dzięki zintensyfikowaniu współpracy z Polską firmy koreańskie będą wchodzić na kolejne rynki Europy Środkowo-Wschodniej, a docelowo także Zachodniej. Zrealizowanie z sukcesem dużych projektów mogłoby im otworzyć drzwi do kolejnych kontraktów w innych częściach Starego Kontynentu.

Republika Korei odpowiada obecnie za 2,8 proc. globalnego eksportu, co daje jej pod tym względem siódme miejsce na świecie. W minionym roku głównymi importerami koreańskich produktów były Chiny (prawie 23 proc.), Stany Zjednoczone (ponad 16 proc.), Wietnam (prawie 9 proc.), Japonia (4,5 proc.) i Hongkong (4 proc.). ms

ikona lupy />
Materiały prasowe

Partner relacji:

ikona lupy />
Materiały prasowe