statystyki

Koncerny śmielej sięgają po zagraniczne złoża. PGNiG uzyskało udziały w czterech nowych koncesjach

autor: Adam Sofuł25.01.2016, 07:23; Aktualizacja: 25.01.2016, 08:17
PGNiG

Wzrost wolumenu wydobycia raportowany przez spółkę – w ubiegłym roku padł kolejny rekord – pochodzi z działalności zagranicznej, krajowe wydobycie spadaźródło: Materiały Prasowe

PGNiG właśnie uzyskało udziały w czterech nowych koncesjach. Wydobycie za granicą staje się coraz istotniejszą pozycją w bilansie surowcowym spółki.

Spółka PGNiG Upstream International poinformowała w ubiegłym tygodniu o otrzymaniu udziałów w czterech nowych koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych – dwóch na Morzu Norweskim, jednej na Morzu Północnym i jednej na Morzu Barentsa. Na jednej z koncesji na Morzu Norweskim PGNiG, jako właściciel 40 proc. udziałów, będzie operatorem. W pozostałych koncesjach polski koncern ma od 8 do 20 proc. udziałów. „Rozszerzenie działalności PGNiG UI na obszar trzech akwenów morskich jest potwierdzeniem rosnącej pozycji spółki w poszukiwaniach węglowodorów na Norweskim Szelfie Kontynentalnym” – poinformowała spółka w komunikacie. O tym, czy i jaki poziom wydobycia z tych złóż osiągnie PGNiG, dowiemy się nieprędko – partnerzy koncesyjni mają dwa, a w przypadku jednej z koncesji nawet trzy lata, na analizy geologiczne. Dopiero po ich przeprowadzeniu zapadnie decyzja o przeprowadzeniu odwiertów poszukiwawczych.

Surowce PGNiG

Surowce PGNiG

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Obecnie PGNiG UI ma udziały w 19 koncesjach (wliczając nowo otrzymane) poszukiwawczo-wydobywczych, zlokalizowanych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. W portfelu aktywów spółki znajdują się koncesje obejmujące udziały w czterech złożach produkcyjnych – Skarv, Vilje, Vale i Morvin, w dwóch złożach będących w fazie zagospodarowania – Snadd i Gina Krog oraz 10 koncesjach poszukiwawczych. A to niejedyna zagraniczna działalność koncernu – od 2005 r. spółka jest obecna w Pakistanie, gdzie pod koniec ubiegłego roku otworzyła pierwszą kopalnię gazu. Prowadzi tam działalność na koncesji Kirthar, w której ma 70 proc. udziałów. Dotychczas wykonano tam trzy otwory poszukiwawcze i odkryto dwa złoża: Rehman i Rizq. W ubiegłym roku PGNiG odkryło złoże niekonwencjonalne typu tight gas o zasobach 4,5 mld m sześc. Niedawno spółka podpisała też porozumienie o poszukiwaniach gazu w Niemczech, a p.o. prezes Piotr Woźniak deklarował w swoich wypowiedziach zainteresowanie złożami w USA i Kanadzie.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie