statystyki

Zakład energetyczny decyduje, czy podłączy prąd na stałe, czy czasowo

autor: Małgorzata Raczkowska29.09.2015, 19:00
prąd, wtyczki, ładowarki

Zakład zaproponował wykonanie przyłącza tymczasowego: ma ono wady i zalety.źródło: ShutterStock

Planuję budowę nowego domu na działce letniskowej, do której nie była do tej pory doprowadzona elektryczność – opowiada pan Michał. – Złożyłem więc wniosek do przedsiębiorstwa energetycznego operującego w naszym regionie. Chciałem, by doprowadzono prąd, zanim zacznie się budowa – wiadomo, trzeba podłączyć różne maszyny. Odmówiono mi doprowadzenia prądu na stałe, zaproponowano przyłączenie tymczasowe. Oczywiście – muszę zapłacić teraz i zapewne wtedy, gdy będą już prowadzić stałą linię. Moim zdaniem to przesada. Co można zrobić, gdy przedsiębiorstwo energetyczne odmówiło przyłączenia do sieci elektroenergetycznej – pyta czytelnik.

Przedsiębiorstwo energetyczne ma prawo odmówić przyłączenia do sieci, ale tylko w kilku szczególnych przypadkach określonych w prawie energetycznym i w regulaminie dostawcy. Odmowa może być uzasadniona, gdy nie istnieją techniczne (nie ma linii) lub ekonomiczne (prowadzenie linii jest nieopłacalne) warunki przyłączenia do sieci energetycznej albo gdy odbiorca nie spełnia warunków przyłączenia i odbioru.

Warunki te opisane powinny być w umowie, regulaminach i taryfach. Przedsiębiorstwo energetyczne nie zawrze umowy o przyłączenie z osobą, która nie ma tytułu prawnego do korzystania z nieruchomości. Nie musi to być własność, honorowana jest też np. umowa dzierżawy czy najmu. Odmowę przyłączenia do sieci energetycznej przedsiębiorstwo musi uzasadnić. Mało tego – pismo uzasadniające musi wysłać także do wiadomości Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Do prezesa tego urzędu pan Michał może się zwrócić z prośbą o interwencję i rozstrzygnięcie w tej sprawie.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie