Wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis w imieniu Unii Europejskiej i Alichan Smaiłow, premier Kazachstanu, ogłosili zestaw konkretnych działań, które wprowadzą w życie protokół ustaleń między UE a Kazachstanem w sprawie partnerstwa strategicznego dot. surowców, baterii i wodoru odnawialnego.

To następstwo porozumienia zawartego w wymianie listów między przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen a premierem Kazachstanu Alichanem Smaiłowem na początku tygodnia.

UE i Kazachstan uzgodniły konkretne obszary działań. Obejmuje to współpracę inwestycyjną między firmami. Plan działania przewiduje również bliższą współpracę w zakresie poszukiwań geologicznych, badań i innowacji, budowania potencjału z wykorzystaniem unijnego programu „Horyzont Europa” i instrumentu „Współpraca” oraz innych instrumentów finansowych.

Partnerstwo, jak podała KE, ma na celu wspólny rozwój i lepszą integrację strategicznych łańcuchów wartości UE i Kazachstanu związanych z surowcami, bateriami i odnawialnym wodorem.

Zgodnie z protokołem ustaleń uzgodniono i zatwierdzono mapę drogową na okres 2023-2024. Odzwierciedla ona bieżące potrzeby, takie jak modernizacja i dekarbonizacja kazachskiego przemysłu wydobywczego. Obejmuje również transfer technologii i wspiera rozwój energii odnawialnej w obu regionach.

1-2 czerwca 2023 r. wiceprzewodniczący Komisji Maros Sefcovic spotka się z premierem Kazachstanu oraz ministrem przemysłu i rozwoju infrastruktury Maratem Karabajewem.

Kazachstan jest najważniejszym partnerem Unii Europejskiej spośród pięciu poradzieckich państw Azji Centralnej. W 2020 roku weszła w życie umowa o pogłębionym partnerstwie i współpracy (EPCA), regulująca stosunki władz w Astanie z UE.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ szm/ tebe/