statystyki

Janicki: Nie zmarnujmy szansy na energetyczną transformację Europy

autor: Bogdan Janicki13.04.2015, 07:34; Aktualizacja: 13.04.2015, 09:49

Najnowsze dane pokazują, że Unia Europejska zmuszona jest importować 53 proc. energii, kosztem około 400 mld euro rocznie. Czyni to z UE największego importera energii na świecie.

Pięć państw członkowskich jest w 100 proc. uzależnionych od jednego dostawcy gazu, a import produktów naftowych stanowi 90 proc. europejskiej konsumpcji. Ceny hurtowe energii elektrycznej w krajach europejskich są o 30 proc. wyższe niż w USA, a hurtowe ceny gazu nawet ponad dwa razy wyższe. Skutki są dotkliwe dla europejskiego przemysłu i jego konkurencyjności.

To m.in. efekt historycznych podziałów i zaniedbań w zakresie integracji Europy w obszarze energii. A warto przypomnieć, że zaczątkiem Unii Europejskiej była Europejska Wspólnota Węgla i Stali. UE zbudowana została na czterech fundamentalnych wolnościach: swobody przepływu kapitału, osób, usług i towarów. Paradoksalnie ta ostatnia swoboda, przynajmniej w zakresie przepływu kluczowych surowców energetycznych, napotyka trudności infrastrukturalne, które są dopiero powoli usuwane.

Zaledwie około 6 proc. energii elektrycznej jest sprzedawane w UE w transakcjach transgranicznych. Aby prąd lub gaz mogły być sprzedane z jednego kraju Unii do innego, nie wystarczy brak opłat celnych. Potrzebna jest infrastruktura przesyłowa. Dla bezpieczeństwa europejskiego rynku energii potrzebna jest też transparentność w kontraktach poszczególnych państw, poczynając od kontraktów gazowych, i zrozumienie wagi solidarnej postawy całej UE w tym strategicznym obszarze. Efektem powinna być elastyczność w wyborze dostawcy energii, wzmocnienie pozycji negocjacyjnej Europy, zwiększenie konkurencji cenowej i wzrost efektywności gospodarki.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie