statystyki

Energetyka: Blackout nam już raczej nie grozi

autor: Cezary Pytlos13.04.2015, 07:34; Aktualizacja: 13.04.2015, 09:36

Jeśli trwające inwestycje w nowe moce wytwórcze zostaną zrealizowane zgodnie z przyjętym harmonogramem, to w perspektywie 2020 r. nie powinno być problemów z zapotrzebowaniem na moc. Wiele innych problemów wciąż zostaje.

Skala prowadzonych zadań inwestycyjnych w energetyce w zeszłym roku znacznie się poszerzyła. Ostatecznie wyjaśniły się losy rozbudowy elektrowni Opole (2 x 900 MW) oraz Jaworzno III (843 MW). Do tego podpisano umowy na budowę nowych jednostek w Turowie (450 MW), Płocku (596 MW) czy Kędzierzynie-Koźlu (25 MW). Ponadto w toku jest realizacja nowych bloków, m.in. w Kozienicach (1075 MW), Włocławku (463 MW), Stalowej Woli (449 MW), Gorzowie (138 MW), Zofiówce (75 MW) i Tychach (58 MW). – Polska to największy energetyczny plac budowy w Europie. Obecnie w budowie znajduje się ponad 6000 MW nowych mocy wytwórczych. Wartość tych przedsięwzięć wynosi ok. 30 mld zł, a w przygotowaniu znajdują się projekty warte kolejne kilka miliardów złotych – ocenia Wiesław Różacki, dyrektor wykonawczy Mitsubishi Hitachi Power Systems Europe na Polskę.

Jesienią ubiegłego roku na horyzoncie pojawiły się jeszcze bardziej realne perspektywy kolejnych przedsięwzięć, gdyż ogłoszono przetargi na bloki w Elektrowni Łagisza (400–500 MW) oraz Elektrociepłowni Żerań (420–490 MW), które w sumie będą kosztować ok. 3 mld zł. Już dziś wielu ekspertów uważa, że perspektywa blackoutu, którego wizję często przedstawiano w poprzednich latach, nie powinna Polsce w najbliższej przyszłości zagrażać. Jest jednak wiele innych problemów.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie