Pod koniec października KHNP oraz spółki PGE i ZE PAK podpisały w Seulu list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię reaktorów APR1400. Chodzi o ocenę możliwości rozwoju współpracy w ramach lokalizacji Pątnów, gdzie znajduje się obecnie ostatnia z elektrowni na węgiel brunatny, należąca do ZE PAK. Równolegle Ministerstwo Aktywów Państwowych i Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei Płd. podpisały memorandum o współpracy i poparcia dla projektu w Pątnowie.

Jak poinformowało w poniedziałek KHNP, zespół badawczy KHNP, składający się z przedstawicieli firm zaangażowanych w projekt, w tym KEPCO E&C, odwiedził potencjalną lokalizację elektrowni. Grupa badawcza dokonała oceny infrastruktury energetycznej, kwestii środowiskowych i warunków wodnych pod kątem procesu chłodzenia. Zespół spotkał się też z przedstawicielami ZE PAK, w tym z Zygmuntem Solorzem-Żakiem, szefem Rady Nadzorczej i głównym akcjonariuszem spółki.

Reklama

W czasie wizyty koreańskiej delegacji doszło też do spotkania wiceprezesa KHNP Yoh-Shik Nama, z wicepremierem i ministrem aktywów państwowych Jackiem Sasinem oraz ambasadorem Korei w Polsce Limem Hoonminem. Jak poinformowało KHNP, omówiono dalsze plany współpracy, takie jak opracowanie studium wykonalności projektu, wykonanie analizy środowiskowej oraz dalsze możliwości współpracy z ZE PAK.

"Zawierając list intencyjny z PGE i ZE PAK dotyczący realizacji polskiego projektu jądrowego, zobowiązaliśmy się do realizacji naszych działań na możliwie jak najwyższym poziomie – przede wszystkim w aspektach bezpieczeństwa, dostarczanej technologii, kosztów czy terminowej realizacji projektu. W realizacji tych celów wspierać nas będzie doświadczony Team Korea" - powiedział prezes KHNP Joo-ho Whang, cytowany w komunikacie spółki.

KHNP jest operatorem wszystkich 24 działających w Korei Płd. bloków jądrowych. Koreańczycy kończą też składającą się z czterech reaktorów APR1400 elektrownię Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dwa bloki tej siłowni zostały już uruchomione, w trzecim ruszył załadunek paliwa, a budowa czwartego jest w końcowej fazie. APR1400 to reaktor wodny ciśnieniowy (PWR). Pierwszy blok z APR1400 - Shin-Kori 3 - rozpoczął działalność komercyjną w 2016 r. W elektrowni Shin-Kori trwa budowa dwóch takich reaktorów - bloków numer 5 i 6.(PAP)