Mamy gwarancję ze strony partnerów Westinghouse, że są w stanie udzielić nawet 17 mld dolarów pożyczki na budowę elektrowni atomowej w Polsce - powiedział w czwartek minister rozwoju Waldemar Buda. Pytany o podatek na sfinansowanie elektrowni jądrowej, odparł: nie sądzę, że będzie potrzebna jakaś opłata.

W TVP Info Buda był pytany o to, jak będzie finansowana budowa elektrowni jądrowej w Polsce: czy z jakiegoś podatku, czy np. poprzez sprzedaż obligacji.

"Ta dyskusja jest przed nami, ale my mamy gwarancję ze strony partnerów Westinghouse’a, które mówią o tym, że nawet 17 mld dolarów są w stanie udzielić pożyczki na tego rodzaju inwestycję" - odpowiedział minister rozwoju i technologii.

"Mamy 17 mld dolarów zagwarantowane w pożyczce. Jaki system inny skonstruujemy wokół tego, żeby partycypować w tym własnymi środkami, tym lepiej dla kosztu całej inwestycji, ale mamy ten komfort, że jedno finansowanie mamy zabezpieczone. Natomiast jak to będzie skonstruowane? Nie sądzę, że będzie tutaj potrzebna jakaś opłata" - powiedział Buda.

Ocenił, że instytucje finansowe będą bardzo zainteresowane, by uczestniczyć w finansowaniu tego projektu, bo będzie to dla nich oznaczało stabilny dochód przez kilkadziesiąt lat.

Rząd przyjął w środę uchwałę ws. budowy elektrowni jądrowych w Polsce; pierwsza elektrownia będzie budowana w amerykańskiej technologii przez Westinghouse - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że koszt realizacji pierwszego projektu jądrowego sięga 90-100 mld zł.

Według premiera sposobów finansowania tego projektu może być kilka. "My dzisiaj na Radzie Ministrów szczegółowo rozmawialiśmy - na tym etapie ważne jest, żebyśmy mieli zabezpieczenie finansowe właśnie na te najbliższe etapy i ono oczywiście jest" - powiedział premier. Poinformował ponadto, że Amerykanie wezmą częściowo udział finansowy w tej inwestycji. "Chcielibyśmy, żeby ten udział był jak największy, ale ostateczne decyzje zapadną po stronie amerykańskiej" - powiedział. (PAP)

kmz/ drag/