Razem z prezydentem Rosji Władimirem Putinem poleciliśmy naszym ministerstwom energii i innym instytucjom rozpoczęcie wspólnych badań - poinformował w piątek turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan, odnosząc się do planu utworzenia w Turcji "hubu gazowego".

"Mam nadzieję na utworzenie w najbardziej odpowiednim do tego miejscu międzynarodowego centrum dystrybucyjnego" - powiedział dziennikowi "Daily Sabah" Erdogan. "Nasze instytucje przedstawią nam wyniki prac i wtedy podejmiemy kolejne kroki; tutaj naprawdę nie ma na co czekać" - dodał prezydent Turcji.

W czwartek Putin zaproponował Erdoganowi utworzenie hubu gazowego w Turcji, zaznaczając, że szlak przez ten kraj jest "najbardziej niezawodną drogą" transportu surowca z Rosji do Unii Europejskiej. Zdaniem rosyjskiego prezydenta umożliwiłoby to Europejczykom otrzymywanie gazu po mniej "wygórowanych" cenach.

Putin powiedział, że zwiększona współpraca rosyjsko-turecka w zakresie dostaw gazu może również pomóc w regulowaniu cen. Hub będzie "platformą nie tylko dla dostaw, ale też pomoże ustalać ceny, co jest także bardzo ważną kwestią" - przywołał turecki dziennik opinię Putina. (PAP)