Jesteśmy skazani na węgiel, ale nie na dopłaty. Trzeba ograniczyć przywileje dla górników

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki01.10.2014, 07:24; Aktualizacja: 01.10.2014, 08:29
NASZ DROGI POLSKI WĘGIEL. WYDOBYCIE SPADA, PROBLEMY POZOSTAJĄ

NASZ DROGI POLSKI WĘGIEL. WYDOBYCIE SPADA, PROBLEMY POZOSTAJĄźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Kopalnie nie muszą być workiem bez dna – przekonują eksperci. Tymczasem fala protestów górniczych wzbiera

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (24)

  • ted(2014-10-03 08:49) Zgłoś naruszenie 10

    Górnicy wypisuja klamstma,praca górnika jest bardzo niebezpieczna ale ale nie dla górników, ona jest niebezpieczna dla ZUSu,srednio rocznie ginie 10 razy wiecej budowlanców niz górników.najbardziej niebezpieczne zawody to budownictwo,trasport i rolnictwo,wydajnosc polskiego górnika jest najnizsza na swiecie,oni najlepiej umia robic strajki to sa widowiska,show w najlepszym wydaniu.angazuja nawet zony z dziecmi do tego,zony placza ze nie maja za co kupc jedzenia a za chwile jest wywiad ze chca wykupic mieszkania,kopalnie to jest jedna wielka patologia,politycy to jest hanba co wy robicie.

    Odpowiedz
  • młody glina(2014-10-02 10:13) Zgłoś naruszenie 10

    Zabrali policjantom niech zabiorą i górnikom ... tak samo niebezpieczna praca ...

    Odpowiedz
  • ted(2014-10-03 16:22) Zgłoś naruszenie 00

    Wydajnosc górnika w KW tj 400 ton na rok ,w Czeskiej kopalni Silesia 1170 ton na 1 górnika ,w Australii okolo 2500 ton na 1 górnika i te ciagle zaklamania ze nikt do nich nie doplaca,a 8ml zl doplat doZUS to co a ciagle umarzanie zaleglych skladek,

    Odpowiedz
  • ja(2014-10-14 16:12) Zgłoś naruszenie 00

    Ludzie, obudźcie się! NAWET W CHINACH GÓRNICY MAJA PRZYWILEJE!

    Odpowiedz
  • górnik(2014-10-05 23:05) Zgłoś naruszenie 00

    Nie ma nierentownych kopalń, tylko są kopalnie marnie zarządzane i okradane.

    Odpowiedz
  • Dziennikarski przywilej(2014-10-04 13:55) Zgłoś naruszenie 00

    Pamiętam jak Tusk wkurzony na dziennikarzy zagroził Im że odbierze Im 50% koszt autorski uzyskania przychodu- to jest dopiero przywilej.

    Odpowiedz
  • toja(2014-10-03 21:01) Zgłoś naruszenie 00

    Przywileje górnicze to temat dla dziennikarzy którzy piszą byle co-niech ci dziennikarze napiszą o przywilejach w innych branżach -tak uczciwie niech pokażą ile przywilejów mają inni np.nauczyciele maja min. 14-tą pensje o których tak dużo piszą dziennikarze w temacie górników-a nasi politycy to co,; zanim dostali się do ław poselskich to nie mieli ani 1/10-tej z tego co mają teraz---i to jest sprawiedliwe że bogacą się bezpodstawnie za nasze pieniądze---dlaczego ludzie nie wołacie aby IM ukrócić dochody??? Bo dziennikarze wmanewrowali WAS w górników!

    Odpowiedz
  • POR(2014-10-03 20:42) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli ma się coś zmieniać to przykład powinien iść z samej góry więc zacznijmy od polityków,prokuratorów,wielu urzędasów którym dopłaca się do wszystkiego począwszy od składek emerytalnych przez rózne granty po wysokie pensje a później emerytury.
    Potem można coś zmieniać u innych grup społecznych nauczycieli,mundurówce,rolników a na samym końcu w tym łańuchu powinien być górnik.
    ZMIENIAJMY ALE ZACZNIKMY OD REKINÓW NIE PŁOTEK

    Odpowiedz
  • Lexpl(2014-10-03 14:01) Zgłoś naruszenie 00

    Co to za bzdury w poważnej gazecie.wiedza z warzywniaka. WSTYD panowie,troszkę więcej rzetelnej pracy dziennikarskiej , chyba że chodzi o wprowadzanie społeczeństwa w błąd ,wzniecanie wrogości i nienawiści do różnych grup zawodowych.
    1. to państwo przez Ministra Gospodarki i powoływany przez niego zarząd odpowiedzialne jest za wyniki ekonomiczne Kompani Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego(który to odpowiada za zadłuzenie kop.Kazimierz Juliusz na 100milionów),dla ciekawości biuro zarządu KW SA to 800 osób,oprócz tego na każdej kopalni kilkaset pracowników zajmuje się administracją bądż też pod płaszczykiem etatów pod ziemią wykonuje prace biurowe.
    2. Od 20 lat w górnictwie nie ma 13tej pensji to nie budżetówka.
    3. System emerytalny różni się tym że pracownicy którzy przepracowali 25 la(liczy się każdy dzień pracy pod ziemią, absencje trzeba odpracować to nie wojsko czy policja)mogą bez względu na wiek przejść na wcześniejszą emeryturę z przelicznikiem nie 1,3 jak wszyscy tylko 1,5 za każdy rok(ratownicy i przodkowi 1,8) a np policja wojsko 2,6 za każdy rok. Fakt zbyt dużo uprawnionych jest zaliczonych do tej grupy ,co najmniej 30% pracujących nie powinno mieć uprawnień jak pracujący w przodkach ale rząd z tym porządku nie zrobił .
    4. Srednia płaca to fikcja jak średnia krajowa i oczywiście brutto,zarobki to przedział od 2 do 4 tyś na rękę z wszystkimi dodatkami jak np deputat węglowy który jest częścią wynagrodzenia a nie jakimś bonusem czy prezentem . Ktoś (zarząd związki )wprowadziły wieloelementowy system wynagrodzenia tj. stawka zasadnicza około 80zł dniówka,karta górnika 20%-60%,premia -akord ,dodatek pyłowy,zmianowy,szkodliwe,posiłek profilaktyczny 12ł/dzień 8ton węgla przliczany po 590zł wypłacany miesiecznie i kilka innych.
    5. Kopalnie odprowadzają średnio 8 miliardów złotych co roku podatków i składek ZUS bez opóżnień !
    kłamstwem jest to że ktoś do tego dopłaca,KW SA ma odroczone spłaty składek ZUS po nieistniejących spółkach górniczych. DLACZEGO?
    KW SA wydaje emerytom 2 tony węgla choć nie są już pracownikami , innym emerytom np z kopaln zlikwidowanych ten składnik wynagrodzenia jest wliczony do emerytury,NIEDOPATRZENIE?
    6. Kopalnie wszystkie bez wyjątków płaca podatek od wyrobisk podziemnych,terany kopalń należą do państwa i to na państwie ciąży obowiązek ponoszenia kosztów jej likwidacji.
    7. nie piszcie bzdur że w Wielkiej Brytanii zlikwidowano kopalnie bo górnictwo tam jak i w Niemczech funkcjonuje i wydobywają miliny ton węgla a górnicy zarabiają tam 4 razy więcej od Polskich przy tych samych światowych cenach tego surowca
    Związki zawodowe są od tego aby dbać o interesy pracowników. Może nie jest to wszystkim na rękę ale jest to dorobek demokracji i trzeba to szanować jak w innych krajach UE.
    Niezrzeszeni są bezbronni i wykorzystywani.

    Odpowiedz
  • ted(2014-10-03 11:21) Zgłoś naruszenie 00

    Górnicy zyja na koszt spoleczenstwa na koszt swoich sasiadów,górnicze emerytury sa wyplacane niezgodnie z prawem,do ich emerytur doplacaja biedni ludzie 8mld zl rocznie,to jest hanba dla panstwa.

    Odpowiedz
  • Ted(2014-10-03 10:33) Zgłoś naruszenie 00

    Nierentowne kopalnie likwidować! Węgiel może leżeć w ziemi i czekać ! Importować tańszy węgiel , bo to ekonomiczne.Likwidacja importu uczyni z każdego Rządu zakładnika pazernych i bezwzględnych nierobów związkowych, którzy zimą będą organizować strajki!!! DOSYĆ DOPŁACANIA DO GÓRNICTWA I OPŁACANIA PRZYWILEJÓW GÓRNICZYCH.

    Odpowiedz
  • Węgiel jeszcze długo bedzie najtańszym paliwem(2014-10-01 08:29) Zgłoś naruszenie 00

    Patrząc na ceny kontraktów gazowych po 600$ Katar i po 530$ GAZPROM

    Odpowiedz
  • Uradowany Górnik -nowe przeżycia(2014-10-01 15:40) Zgłoś naruszenie 00

    Witaj Jurek. Już minęło trzy lata jak opisywałem Tobie moją historie "Uradowanego Górnika" dziękując za tak wspaniałe fanty które Mi wówczas zafundowałeś .

    No cóż ,przy moim hulaszczym trybie życia zabrakło by Mi znów pieniędzy lecz oto Twoja obecna partia całkiem niedawno temu znowu wpadała na wspaniały pomysł chyba głównie po to aby mnie nadal wesprzeć .Dziękuję Jurek że tak o mnie dbacie! Zafundowali mi jako byłemu pracownikowi cały pakiet akcji JSW. Emisja po 136 zł za sztukę a ponieważ mój urlop górniczy który Mi onegdaj przyznałeś (5letni zaliczał się do stażu pracy górniczej) to ja też dostałem pełny limit. Jak już się orientujesz u mnie się nic długo nie trzyma więc sprzedałem ten pakiet dość szybko „Konikom” spod kopalni gdyż Oni wierzyli, że w Polsce można się obłowić. Dziś akcja kosztuje tylko 30 zł za sztukę. Ja haha na tej sprzedaży wydębiłem dużo więcej czyli troszkę kasy (jakieś 36000 zł ) .

    Rozumiesz teraz dlaczego w tym roku Rząd Polski dopisał do krajowego PKB dochody z szarej strefy.! Rozumiesz także dlaczego pozostałym wydłużono wiek emerytalny.

    Ktoś przecież musi na mnie zasuwać. Koledzy górnicy z kompani węglowej już strajkują. Nie podoba Im się Ruski tani węgiel. Przy okazji chcą otrzymać mieszkania zakładowe na własność .Już Im je obiecano.!

    Dziwne to jest jak łatwo u Nas można dostać kasę. Wystarczy trzy ,cztery dni posiedzieć pod ziemią i tym co spłacali za Balcerowicza superwysokie kredyty mieszkaniowe na mieszkania Spółdzielcze (oprocentowane 91r -styczeń 50% ;luty 40%) można wytrzeć "czytaj napluć" w twarz za Ich naiwność. A powinni też zjechać na dół i trzy lub cztery doby tam pospać. Nie musieli by przez to przecież takich kredytów spłacać.

    Rząd RP jest hojny szczególnie jeżeli chce się przypodobać aby jeszcze troszkę porządzić. Wiem ,wiem Ty też się znowu załapałeś na kadencję do UE. I znów takaaaaaa kasa.

    Tak naprawdę Jurek mamy coś wspólnego .Obaj mamy pieruńskie szczęście żyjąc na konto frajerów którzy nam na to pozwalają..Podobnie jak Ci co w tym kraju inkasują zarąbiste odprawy po zejściu ze stolca na piedestałach My tez nie będziemy musieli się już nigdy przemęczać !

    Dziękuje Ci Jurku ponownie- Uradowany Górnik który nigdy nie głosował na Ciebie bo nie jest frajerem - wspomnienia po 3 latach.

    Odpowiedz
  • Zefel(2014-10-02 15:55) Zgłoś naruszenie 00

    I jeszcze jedno chcę dodać że wszyscy czepiają się górników a policjanci też walczyli o swoje i wiele wygrali poza tym to nie górnicy są winni zadłużenia kopalń tylko nasi ciemni ekonomiści i ministrowie poszczególnych resortów którzy zadłużyli nie tylko górnictwo ale i służbę zdrowia,PKP, transport, linie lotnicze do których ostatnio znów rząd dopłacał plajtują firmy budujące nasze autostrady i drogi a może ktoś pamięta jak strajkowali lekarze którzy i tak dużo zarabiają a jeszcze im mało ale to nikogo nie wkurza???

    Odpowiedz
  • arthur(2014-10-02 17:32) Zgłoś naruszenie 00

    z tego powodu placimy sporo, ja na ta jesien wymienilem wszystkie okna, nie bylo to w planach ale zakup zrealizowalem z kredytem w Getin ktory wychodzi dosc tanio

    Odpowiedz
  • zbyszek(2014-10-02 20:01) Zgłoś naruszenie 00

    czas zmienic podejscie do pracy ciezkiej czy szkodliwej z jakichs wzgledow.mam tu na mysli wszystkich bez wyjatku uprzywilejowanych.skoro 25 letnia praca jest szkodliwa dla niego to nalezy w trosce o jego zdrowie zmniejszyc czas pracy do kiedy nie jest jeszcze szkodliwa np 20 lat a pozostale lata brakujace do wieku emerytalnego rownego dla wszystkich pracujacych delikwent niech dopracuje w innym zawodzie..nie oszukujmy sie przeciez wszyscy uprzywilejowani po przejsciu na emerytury natychmiast ida do innych pracmi.przeciez nigdzie nie pisze ze policjant ma pracowac w zawodzie przez cale zycie.najwazniejsza jest profilaktyka .tak gadaja od zawsze wszyscy lekarze.profilaktyka jest tez tansza niz leczenie skutkow.panowie politycy nie opowiadajcie pierdul .wezcie sie wreszcie do roboty.dosc juz ku..a kielbasy wyborczej.rozdawnictwo kielbasy wyborczej do niczego nie prowadzi a tylko pograzy nas wszystkich.badzmy madrzejsi przed szkoda .za duzo jest w naszym zyciu kretactwa i wazeliny

    Odpowiedz
  • Zefel(2014-10-02 15:31) Zgłoś naruszenie 00

    Tak czytam te komentarze i własnym oczom nie wierze jaki to ten polski naród jest zawistny i złośliwy. Jeżeli chcecie mieć dobry zarobek i przywileje to można przyjąć się na kopalnię. Przekonajcie się jaka łatwa i przyjemna jest praca górnika przy słoneczku i aromatyzowanym czystym powietrzu tylko zazdrościć i wypłaty pensji której za tę pracę na pewno byście nie chcieli. A zadłużenia w kopalniach robią różne spółki handlujące węglem prezesi spółek i rząd który niczego w tym kraju nie kontroluje!!! Każdy zazdrości górnikowi tych paru ton węgla a jakoś niewielu się oburza na kilkuset tysięczne lub milionowe odprawy dla dygnitarzy bądź kilku dziesięciotysięczne zarobki dla różnych biurokratów nic nie robiących. Życzę każdemu z tych mądrali którzy tak złorzeczą górnikom żeby zjechali na dół pod ziemię na 1000 metrów i przynajmniej tydzień popracowali a potem wyrazili swoje żale !!!

    Odpowiedz
  • widzę(2014-10-01 20:35) Zgłoś naruszenie 00

    Górnictwo jest nierentowne, bo jest okradane od wewnątrz przez tych, którym je powierzono.
    http://wiadomosci.onet.pl/slask/gazeta-wyborcza-brudne-interesy-w-gornictwie/64wd7

    Odpowiedz
  • cd.(2014-10-01 18:36) Zgłoś naruszenie 00

    trzeba być idiotą, żeby wierzyć, że górnik, który bezpośrednio wydobywa węgiel i z jego wypłaty są mu proporcjonalnie potrącane składki na ZUS i na podatek dochodowy ma przywileje. Ktoś młodym ludziom te bonusy obiecał i zatwierdził w imieniu PR, aby poszli do szkół górniczych zdobywać zawód górnika, aby później wydobywali węgiel w ciężkich niebezpiecznych warunkach, aby tego surowca nie zabrakło dla wielkich i małych domowych kotłowni.
    Dlaczego w innych zawodach nie obiecywano takich bonusów. Chyba można pomyśleć, dlaczego adeptom do pracy w urzędach takich bonusów nie obiecywano. Widać nie było takiej potrzeby bo chętnych do pracy w urzędach jest pełno pomimo, że liczba urzędników wzrosła przez 25 lat ze stu tysięcy do ponad 500 tysięcy i stale rośnie.
    Mieszkania zakładowe to z jakich zysków zostały wybudowane.

    Odpowiedz
  • zwykły pracownik(2014-10-02 04:33) Zgłoś naruszenie 00

    Przywileje górników powinny być ukrócone! Wiek emerytalny mają obniżony bo wiadomo, ciężkie warunki pracy, niebezpieczne i stresujące, ale górnicy bardzo często wykorzystują to! Znam wielu którzy w wieku pięćdziesięciu paru lat będąc na emeryturze górniczej dorabiają sobie w najlepsze na czarno, zajmując miejsca innym młodszym bezrobotnym! Owszem jeśli górnik czuje się wyeksploatowany, zmęczony pracą niech idzie na wcześniejszą emeryturą ale wtedy powinien mieć całkowity zakaz podejmowania dodatkowej pracy! ma odpoczywać i już!

    Odpowiedz