Zakaz stosowania paliw stałych w Polsce zbliża się dużymi krokami i wielu przedsiębiorców czeka transformacja energetyczna. Ekologiczną i ekonomiczną alternatywą jest gaz, ale nie każda firma zlokalizowana jest w pobliżu gazociągu. Nie stanowi to jednak problemu, bowiem zarówno gaz płynny (LPG), jak i skroplony gaz ziemny (LNG) można z łatwością transportować w dowolne miejsce autocysternami.

Ekologia, czyli czysty zysk

Rozpowszechnienie dostępu do gazu w ciepłownictwie i przemyśle, dzięki jego transportowi autocysternami, to realna szansa na zminimalizowanie zjawiska smogu w Polsce. To także zysk dla przedsiębiorców, którzy zdecydują się oprzeć swój biznes na błękitnym paliwie, bowiem mogą bez problemu spełnić nawet najbardziej rygorystyczne normy proekologiczne oraz antysmogowe, obniżając jednocześnie tzw. opłaty środowiskowe. Bezpieczeństwo oraz czystość użytkowania, w połączeniu z dostosowaniem się do nowych uchwał samorządowych w zakresie stosowania ekologicznych paliw sprawia, iż przedsiębiorcy, zwłaszcza podejmujący nowe inicjatywy biznesowe, coraz częściej stawiają na gaz. Podkreślić należy fakt, że beneficjentami są wówczas nie tylko właściciele firm, ale również wszyscy mieszkańcy oraz środowisko. To obecnie także kluczowy czynnik dla firm, które w tak ważny i pozytywny sposób pragną wyróżnić się na rynku.

Niezależne źródło energii dla firm

Każde przedsięwzięcie biznesowe potrzebuje niezawodnego, a już wkrótce również ekologicznego źródła energii, niezbędnego do zasilania urządzeń grzewczych oraz linii technologicznych. Dotyczy to także firm pozbawionych dostępu do tradycyjnego gazociągu. I tu z pomocą przybywa autocysterną gaz płynny (LPG) lub skroplony gaz ziemny (LNG). Aby móc jednak z niego korzystać, na terenie danego przedsiębiorstwa montuje się niezbędną infrastrukturę magazynową.

Dostawa gazu LNG do stacji regazyfikacji / Materiały prasowe

Jaki gaz wybrać?

Rodzaj paliwa oraz wielkość zbiorników magazynowych dobierany jest przez specjalistów na podstawie zapotrzebowania energetycznego danego przedsiębiorstwa. Skroplony gaz ziemny (LNG) to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorstw i inwestycji o dużym zapotrzebowaniu na energię. Przykładem mogą być tu centra logistyczne, duże zakłady przemysłowe lub duże obiekty inwentarskie. LNG może być również używane w technologii kogeneracji. Przedsiębiorstwom, których zużycie paliwa jest mniejsze rekomendowane są instalacje zbiornikowe na gaz płynny (LPG).

Materiały prasowe

Zalety energii gazowej

W przypadku konwersji z oleju opałowego na gaz korzyści finansowe dla przedsiębiorstw mogą być bardzo wymierne, co wynika z wartości opałowych oraz cen błękitnego paliwa. Zastosowanie gazu LPG lub LNG nie wymaga dużych kotłowni oraz utylizacji odpadów i w przeciwieństwie do gazu z sieci zapewnia elastyczność w razie sezonowego zużycia paliwa. Jest to również idealne rozwiązanie dla firm, które z uwagi na charakter prowadzonej działalności potrzebują na czas awarii tzw. instalacji zapasowej. Korzyści daje przedsiębiorcom możliwość odzyskiwania energii chłodu zawartej w LNG, co może mieć duże znaczenie w takich branżach jak np. mleczarska.

Koszty i finansowanie inwestycji

Zakup i montaż urządzeń to koszt, który może zostać sfinansowany przez dostawcę. Dotyczy to np. spółki Novatek, która korzysta zarówno z własnego gazu płynnego, jak i skroplonego gazu ziemnego. Może zatem zaoferować rozwiązania wykorzystujące gaz zarówno dla firm o dużym, jak i mniejszym zapotrzebowaniu energetycznym. Po stronie dostawcy jest kompleksowa realizacja inwestycji – od uzyskania stosownych pozwoleń, realizację budowy, po otrzymanie zgody na użytkowanie obiektu, a następnie nadzór techniczny nad instalacją oraz stałe dostawy paliwa.

Budowa i eksploatacja

Proces budowy trwa zazwyczaj do kilku miesięcy, w zależności od rodzaju, wielkości i typu instalacji gazowej oraz przebiegu procesu inwestycyjnego, który jest uzależniony od terminów oczekiwania na odpowiednie decyzje administracyjne. Zakres prac inwestycyjnych po uzyskaniu pozwolenia na budowę, obejmuje wykonanie prac ziemno – budowlanych oraz montaż instalacji magazynowej. Po zamontowaniu wszystkich urządzeń odbywają się próby i odbiór. Instalacje gazowe są obiektami w pełni zautomatyzowanymi, wyposażonymi w system monitorujący jej parametry techniczne oraz ilość gazu w zbiornikach.

Instalacja zbiornikowa na gaz płynny / Materiały prasowe

Bezpieczeństwo i gwarancja dostaw gazu LPG lub LNG

Zapotrzebowanie na gaz wykorzystywany w ciepłownictwie, przemyśle czy jako paliwo w transporcie, będzie z pewnością gwałtownie rosnąć. Należy więc z należytą starannością zabezpieczyć łańcuch produkcji i dostaw, aby klienci, którzy już zdecydowali się na takie rozwiązanie lub zrobią to w przyszłości, mieli zapewniony stały dostęp do błękitnego paliwa. Takie szerokie możliwości w zakresie zaspokojenia wzrastającego popytu posiada spółka Novatek, która dysponuje bogatymi złożami gazu i specjalistycznymi zakładami produkcji LNG .

Zakład produkcji LNG Cryogas-Vysotsk / Materiały prasowe

Komfort w zgodzie z naturą

Gaz to niewątpliwie paliwo czyste, wygodne w użytkowaniu i dzięki możliwości dowozu autocysternami łatwo dostępne. Daje natychmiastowe ciepło i umożliwia precyzyjne sterowanie urządzeniami odbiorczymi. Warto więc oprzeć swój biznes na niezależnym, wydajnym i wszechstronnym źródle zasilania jakim jest błękitne paliwo.