statystyki

Rzeź niewiniątek w energetyce. Będzie kryzys w branży?

autor: Konrad Majszyk, Cezary Pytlos26.06.2014, 07:07; Aktualizacja: 26.06.2014, 08:07
Budownictwo energetyczne miało być dla spółek budowlanych odskocznią od kontraktów autostradowych, na których poniosły dotkliwe straty. Machina inwestycyjna ruszyła.

Budownictwo energetyczne miało być dla spółek budowlanych odskocznią od kontraktów autostradowych, na których poniosły dotkliwe straty. Machina inwestycyjna ruszyła.źródło: ShutterStock

Spółki w pogoni za kontraktami zgodziły się na warunki, które mogą doprowadzić do ponownego kryzysu w branży

Budownictwo energetyczne miało być dla spółek budowlanych odskocznią od kontraktów autostradowych, na których poniosły dotkliwe straty. Machina inwestycyjna ruszyła. Trwa warta ponad 25 mld zł budowa nowych bloków w Opolu, Kozienicach, Jaworznie, Stalowej Woli i Włocławku. Rząd wymyślił, że uratuje Polimex-Mostostal, lokując go w konsorcjach pracujących dla PGE i Enei. Ale wcale nie musi być tak różowo.

Józef Zubelewicz z zarządu Erbudu mówi, że największe zagrożenie jest związane z technologią. Niewykonanie bloku na czas to ryzyko strat w produkcji energii. – W energetyce prace stricte budowlane stanowią od 10 do 20 proc. wartości kontraktu. Mimo to firmy budowlane wchodzą tu jako konsorcjanci, którzy mają solidarnie odpowiadać za osiągnięcie parametrów technicznych – podkreśla. Jeśli to się nie uda, inwestor zacznie naliczać kary. – Wtedy branżę budowlaną czeka kolejna rzeź niewiniątek – ostrzega Józef Zubelewicz.

W branży usłyszeliśmy: – Wyobraźmy sobie, że rozruch elektrowni opóźnia się o dwa miesiące, np. z powodu źle sprofilowanych łopatek w turbinie. Naliczane kary mogą zjeść całą marżę spółki budowlanej, nawet jeśli nie miała z tym nic wspólnego. Bo wtedy partnerem do rozmów dla zamawiającego jest całe konsorcjum, a nie tylko podmiot odpowiedzialny za ten element – przekonuje nasze źródło. Oczywiście spółki mogą się od tego ubezpieczyć, ale to dodatkowy koszt konsumujący zysk. Prezesi przyznają, że wiara w wysokie marże była przedwczesna.

Największe kontrakty na nowe bloki energetyczne

Największe kontrakty na nowe bloki energetyczne

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie