Orlen Upstream zakończył w tym tygodniu kolejny, dziesiąty już odwiert w poszukiwaniu niekonwencjonalnych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego w Polsce, podał PKN Orlen. Wykorzystane tu urządzenie zostanie teraz - w II kw. br. - użyte do wykonania pionowego odwiertu w poszukiwaniu konwencjonalnych złóż węglowodorów w kolejnej lokalizacji.

"Odwiert kierunkowy Stoczek-OU1K wykonany w miejscowości Kisielsk, w gminie Stoczek Łukowski osiągnął całkowitą długość 4307 m, a odcinek horyzontalny otworu wykonany został na głębokości ponad 2,9 km. Zakończony odwiert jest trzecim otworem horyzontalnym Koncernu i jednocześnie drugim wierceniem poszukiwawczym wykonanym na koncesji Wodynie-Łuków, leżącej na terenie dwóch województw: mazowieckiego i lubelskiego" - czytamy w komunikacie.

Obszar poszukiwań w ramach tego bloku koncesyjnego wynosi 1190,74 km2 i rozciąga się wzdłuż granicy dwóch basenów geologicznych - lubelskiego i podlaskiego.

"W tym rejonie, jako perspektywiczne pod względem występowania niekonwencjonalnych nagromadzeń węglowodorów, określa się sylurskie mułowce i iłowce zalegające na głębokości około 3 km pod poziomem terenu" - podkreśla spółka.

Reklama

Prace wiertnicze w otworze Stoczek-OU1K trwały 6 tygodni.

"Urządzenie wiertnicze Bentec 450T po demobilizacji zostanie przetransportowane do kolejnej lokalizacji, w powiecie świdnickim (województwo lubelskie), gdzie zespół Orlen Upstream wykona w II kwartale pionowy odwiert w poszukiwaniu konwencjonalnych złóż węglowodorów" - czytamy dalej.

Orlen zaznaczył, że równolegle przygotowywane będą kolejne prace poszukiwawcze, w tym analizy wyników otworowych z odwiertu Stoczek-OU1K, pod kątem przyszłych zabiegów intensyfikacyjnych. "Wykonanie zabiegu szczelinowania hydraulicznego w tej lokalizacji możliwe jest jeszcze w drugiej połowie br. roku" - poinformowano także.

Grupa PKN Orlen zarządza siedmioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie. Skonsolidowane przychody koncernu sięgnęły 113,85 mld zł w 2013 r.