Polskie górnictwo trzeba restrukturyzować, a nie likwidować. Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki, odpowiedzialny za górnictwo polemizuje z ogłoszonym kilka dni temu raportem jednego z ekspertów do spraw energii. Michał Wilczyński twierdzi, że polskie zasoby węgla brunatnego skończą się w ciągu najbliższych 20 lat, a wydobywanie węgla kamiennego przestało się opłacać.

Jerzy Markowski potwierdza krytyczny stan tej gałęzi przemysłu, ze względu na "niezbywalność polskiego węgla i konkurencję na własnym rynku". Ne zgadza się natomiast z opinią Wilczyńskiego, że stan polskiego górnictwa wymusza jego likwidację. "Jestem raczej zwolennikiem tego, żeby to naprawiać i restrukturyzować, ponieważ to jest za ważne" - powiedział.

Według raportu za 20 lat z obecnych 70 zakładów zostanie już tylko 12. Jerzy Markowski - poranny gość Radia Katowice potwierdził, że jest to bardzo prawdopodobne. Przyznał, że Polska zaniechała inwestycji górniczych w okresie największej koniunktury na węgiel. Tłumaczył, że skutkiem tego jest droższe wydobycie surowca, a co za tym idzie - problemy z jego sprzedażą. "W Polsce około 30 procent energii elektrycznej produkowanej z węgla, powstaje z węgla importowanego" - dodał.

W ciągu minionych 7 lat koszt wydobycia węgla wzrósł o 100 procent.