Wielkie inwestycje energetyczne nie muszą uprzykrzać życia lokalnej społeczności ani odciskać piętna na środowisku.
Polskie LNG trzyma rękę na pulsie. Ze względu na bliskie położenie Bałtyku oraz ujęcie wody dla jednej z dzielnic Świnoujścia spółka wykonała sieć punktów pomiarowych (piezometrów) dokonujących ciągłego, automatycznego pomiaru poziomu wód podziemnych, zarówno w obrębie placu budowy, jak i na terenach sąsiednich. Jej uzupełnieniem są łaty do pomiaru poziomu wód powierzchniowych w zbiornikach wodnych w bezpośrednim sąsiedztwie placu budowy.

Chroniona woda i powietrze

Taki monitoring ilościowy uzupełniany jest kwartalnie prowadzonymi oznaczeniami, we wszystkich punktach pomiarowych, wybranych wskaźników wskazujących na stan chemiczny i jakość wód podziemnych i powierzchniowych. Pozyskane dane analizowane są przez nadzór przyrodniczy spółki. Umożliwia to stałą kontrolę nad pracami budowlanymi, m.in. poprzez wydawanie zaleceń generalnemu realizatorowi inwestycji. Jak podkreśla Filip Moskal, starszy specjalista do spraw ochrony środowiska w Polskim LNG, spółka szczególny nacisk kładzie na minimalizację zmian naturalnych warunków wodno-gruntowych poza placem budowy, a ponieważ wody podziemne są na terenie inwestycji wysoko położone, zadanie jest wyjątkowo trudne.
Ważnym aspektem zarządzania środowiskiem jest prawidłowa gospodarka odpadami. Na terenie budowy terminalu LNG powstają głównie odpady budowlane: betonowe, z tworzyw sztucznych, drewna, tektury, papieru, pozostałości części stalowych itp. Odpady zbiera się w wyznaczonych miejscach, następnie powtórnie wykorzystuje w maksymalnym stopniu, a jeżeli jest to niemożliwe – przekazuje uprawnionym podmiotom do ich unieszkodliwienia. Spółka na bieżąco nadzoruje, czy działania te, mające zabezpieczyć środowisko przed zanieczyszczeniem, prowadzone są przez generalnego realizatora inwestycji w zgodzie z wymogami prawnymi.

Jak najmniej hałasu

Ze specyfiki prowadzonych prac, a także znacznych ilości sprzętu technicznego wykorzystywanego na placu budowy wynika również emisja hałasu oraz zanieczyszczeń gazowych i pyłowych. Na mocy zapisów decyzji środowiskowej Polskie LNG prowadzi monitoring emisji do powietrza podstawowych zanieczyszczeń gazowych oraz całkowitego opadu pyłu, które mogłyby wpływać na pogorszenie jakości powietrza poza placem budowy. Nadzór przyrodniczy umożliwia wpływanie na wykonywane prace w taki sposób, aby nie dochodziło do przekroczenia dopuszczalnych standardów, m.in. poprzez szybką eliminację źródeł emisji substancji zanieczyszczających. Jednocześnie prowadzony jest monitoring poziomu dźwięku emitowanego z placu budowy na tereny chronione akustycznie, najbliższej zabudowy mieszkaniowej. Polskie LNG dokłada wszelkich starań, aby wykorzystywany na budowie sprzęt techniczny charakteryzował się możliwie najniższym poziomem emisji dźwięku i nie był uciążliwy dla mieszkańców. Z racji szerokiego zakresu działań oraz wielości wykorzystywanych urządzeń zadanie to nie należy do łatwych. Poza doborem odpowiedniego sprzętu wymaga się również planowania prac, by wyeliminować nakładanie zadań charakteryzujących się wysoką emisją hałasu.
Odpowiedzialne podejście inwestora do spraw ochrony środowiska oznacza, że budowa, nawet w sąsiedztwie cennych przyrodniczo obszarów, nie musi oznaczać degradacji przyrody. Można zabezpieczyć jej najbardziej wartościowe elementy, nie dopuścić do konfliktów między jej potrzebami a potrzebami inwestycyjnymi. Wymaga to jednakże poważnego potraktowania spraw ochrony środowiska, zaplanowania i zapewnienia odpowiednich środków, dobrej współpracy z organami ochrony przyrody i ze specjalistami – przyrodnikami.