Wysokie ceny gazu na Starym Kontynencie przy spadających kosztach uprawnień do emisji CO2 negatywnie wpłynęły na opłacalność europejskich elektrowni gazowych. Jak szacuje szwajcarski bank UBS, w najbliższych dwóch latach zamknięte mogą zostać elektrownie o łącznej mocy 10 tys. MW. W Polsce z problemem opłacalności borykają się elektrownie węglowe o łącznej mocy co najmniej 4 tys. MW.
Zdaniem Marcina Korolca, ministra środowiska, europejska energetyka podlega dziś gwałtownym przemianom. Powód – działalność tradycyjnych elektrowni zmienia dotowany i chwiejny sektor odnawialnych źródeł energii, takich jak panele słoneczne czy wiatraki. – Dziś, w dużej części przez regulacje klimatyczne i politykę oraz liberalizację, sektor energetyki w Unii Europejskiej z najbardziej stabilnej gałęzi gospodarki upodobnił się do gry w ruletkę – komentuje Marcin Korolec.
Wyniki polskich siłowni w dół pociągnęło spadające zapotrzebowanie na energię i wysoka cena krajowego węgla. Uprzywilejowana energia z odnawialnych źródeł też zrobiła swoje. To powoduje, że Tauron i PGE chcą zamykać nierentowne bloki energetyczne. Nie zrobią tego, jeśli zarządzająca systemem elektroenergetycznym PSE uzna zgłoszone jednostki za niezbędne dla utrzymania bezpieczeństwa dostaw energii i zwróci im przynajmniej stałe koszty funkcjonowania.
zobacz także:
Po pieniądze ustawi się długa kolejka. Zdaniem przedstawicieli branży wkrótce może dojść do awantury, bo będące pod kreską koncerny spróbują wykorzystać okoliczności. – Sytuacja jest patowa – mówi menedżer z firmy energetycznej. Przyznaje, że z punktu widzenia ekonomii utrzymywanie najstarszych bloków węglowych nie ma sensu. – Ale niektóre z nich mogą być potrzebne dla prawidłowego działania systemu. Które? Tu nie ma obiektywnej odpowiedzi. Wiadomo, że dla wszystkich nie wystarczy pieniędzy. Jak pomoc publiczną dostanie jedna spółka, inne też będą chciały – dodaje energetyk.
Z tą diagnozą zgadza się Herbert Leopold Gabryś, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej. – Doświadczenie mówi mi, że gdy dajesz energetyce mały palec, zaraz chce całej ręki – ostrzega były wiceminister przemysłu i handlu. Decyzję o kształcie systemu dopłat do mocy podejmować będzie PSE, ale spółka nie odpowiedziała wczoraj na nasze pytania.
Michał(2013-02-27 08:02) Zgłoś naruszenie 10
Brak alternatywy w produkcji energii elektrycznej właśnie tak się kończy.
OdpowiedzHAHAHAHAHA - Polak potrafi.(2013-02-27 08:48) Zgłoś naruszenie 10
Drogi prąd, bo mamy swój węgiel !!! - tańszy prąd mają ci co nie mają swojego węgla !!!
Pokaż odpowiedzi (1)OdpowiedzPO CO NAM TE KOPALNIE?? - DLA BRUDU, ZANIECZYSZCZENIA POWIETRZA I DROGIEGO PRĄDU??
mrek(2016-03-17 14:21) Zgłoś naruszenie 00
Żeby górnicy mogli być 25 lat na emeryturze. Byli by i 35 gdyby nie to że żyja w jednym z najbardziej zanieczyszczanych rejonów Europy
Prawdziwy ekolog(2013-02-27 19:55) Zgłoś naruszenie 01
Pierwszą rzeczą jako trzeba zrobić to wytrzebić pseudo-ekologów
Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedzto groźna zaraza większa od Dżumy! Ekologicznie to najlepiej nie jeść
i potem nie srać!
jioel(2016-03-17 14:16) Zgłoś naruszenie 00
Kretyn. Lubisz dusić sie w smogu i wdyachać raktowórcze spaliny i pyły ? Palenia papierosów w miejscach publicznych już zabronili a palić węglem dalej moza a przecież to te samo rakotwórcze substacje powstaja które wdychaja wszyscy bo niosą sie na setki kilometrów. Pewnie masz ambicje dożyc do 60 roku życia jak na prawdziwego Polak i narzekać że to rzad cie wykańcza . A potem guzik cie obchodzi co po tobie , czy powietrze bedzie zanieczyszone czy poziomy wód sie podniosa, co cie obchodzi świat w jakim beda życ twoje dzieci czy wszyscy inni mlodsi od ciebie wazne że ty nie musiałes dopłacić miesięcznie 10 zl i stac cię było na zgrzewke piwa wiecej.
Energetyk III(2013-02-27 09:52) Zgłoś naruszenie 01
Do wszystkich EKo POmyleńców - EKo Biznesmenów i do całego społeczeństwa robionego w bambuko przez takich autorów jak ten pismak z GP.
OdpowiedzCzy wyobrażacie sobie sytuacje w której chcąc oszczędzać las ,leśniczy sprowadza do ogrzania leśniczówki węgiel ! na który aby płacić musiał by wycinać dużo więcej lasu po to aby go sprzedać na środki finansowe którymi pokrywał by rachunki za węgiel - na pewno nie .!!
Jednak tak się dzieje na Śląsku . Aby spalić tonę bardzo drogiej niskoenergetycznej biomasy trzeba wydobyć i sprzedać dla innego użytkownika kilka ton węgla -- Niech Szlak trafi taką EKOLOGIĘ!
Tym dotujemy Rolników - UKRAINCÓW ,Czechów i Czarnych !
Energetyk IV(2013-02-27 09:55) Zgłoś naruszenie 01
Cwaniaki pośredniczące w sprzedaży BIOPALIWA i kolesie królika się bogacą a mieszkańcy Śląska opłacają nie dość że EKOnic to jeszcze fundują w kosztach za CO superdrogie instalacje do spalania tego niby czegoś nazywanego BIOPOmasą.
Odpowiedztrab49(2013-02-27 10:31) Zgłoś naruszenie 00
Jesli część wymaganych i pobieranych opłat przeznaczanych jest na inwestycje, to wpłacający powinni być ich współwłaścicielami !!!
Odpowiedzstatek(2013-02-27 10:24) Zgłoś naruszenie 00
mam pytanie co jest z wyplatami przedsiembiorstw energetyki kanalizacji i gazu przes prywatne posesje
Odpowiedzdo nr 13 "g"(2013-02-27 22:02) Zgłoś naruszenie 00
Popieram!!!
OdpowiedzBo niby jakim prawe to co nasze bo sami to wybudowaliśmy, teraz ma byc w prywatnych rekach???/
ciekawska Polka(2013-02-27 21:58) Zgłoś naruszenie 00
To dziwne. Płacimy takie horendalne ceny za prąd, a jeszcze ich nie utrzymujemy??? TO NA CO SĄ WYDAWANE NASZE PIENIĄDZE???!!! Na czyje premie i zachcianki???
OdpowiedzSkandal!!!
Do PełO!(2013-02-27 07:41) Zgłoś naruszenie 00
Wyjaśniliście już AFERĘ z ELEKTROWNIAMI które się umawiały i windowały nam ceny za prąd!Bo mineło już POrę lat i NIC!Dalej nas rąbią!
OdpowiedzKuba(2013-02-27 12:37) Zgłoś naruszenie 00
Energetyk udowodnił że to nie elektrownie a matoły Rządowe z PO przyczynily się do wysokich kosztow energii.
OdpowiedzO take Polske...(2013-02-27 11:49) Zgłoś naruszenie 00
Panie Płemierze, czy macie już plan spieprzania z kraju ze swoimi przydupasami na np. antypody, no bo czas się już zbierać
OdpowiedzPiotr(2013-02-27 23:21) Zgłoś naruszenie 00
Dalej niech PGE rozdaje swoim pracownikom akcje po 200.000 na głowę, trzynastki, premie i inne.
Odpowiedzdssd(2013-02-27 12:15) Zgłoś naruszenie 00
Panie Szczepaniuk, czy Pan pracował kiedyś w Policji ? Jeśli tak, to zdradziło Pana słowo "rozpytujące". Wszyscy pytaja, oprócz policji, która "rozpytuje"
OdpowiedzTo zmieńcie na Gaz(2013-02-27 09:40) Zgłoś naruszenie 00
I zbudujcie ten GAZPORT do zasilania tanich elektrowni gazowych co robią od dawna w USA.
OdpowiedzAle jak znam swój Kraj to wiem że wszystko padnie będziemy importować prąd z UE.
Bo w Polsce nic się nie opłaca i nie warto tu nic robic poza politykowaniem.
Energetyk II(2013-02-27 09:37) Zgłoś naruszenie 00
Pewni POmyleńcy rządowi postanowili w przykopalnianych zakładach energetycznych spalać BIOMASĘ aby one nie musiały płacić kar. Nie zastanawiali się ile ton węgla muszą wydobyć i sprzedać spółki węglowe aby móc kupić i spalić 1 tonę wątpliwej wartości opałowej biomasy. Pseudo ekolodzy odtrąbili sukces a przecież ten sprzedany węgiel (za który kupiono biomasę) też Ktoś gdzieś na świecie spali czyli też wydali CO2. Zysk dla środowiska może i był by gdyby nikt nie musiał wydobyć i sprzedawać węgiel po to aby móc spalić ten ekologiczny odpad. Może i byłby gdyż -Nie słyszeliśmy też aby Ktokolwiek zadał sobie trud i odpowiedział szerokiej opinii publicznej na pytanie :ile energii potrzeba zużyć do wyprodukowania i przygotowania oraz dostarczenia do śląskich zakładów energetycznych jednej tony tego ekopaliwa? Ile natomiast otrzyma się z niego energii i jak wygląda saldo. Mnie w szkole już uczono, iż po to zakłady energetyczne buduje się w pobliżu jednostek wydobywających paliwo aby minimalizować koszty.
OdpowiedzCzyż to eko-nic nie powinno być raczej spalane u producenta który nie wydobywa węgla a ewentualną nadwyżkę energii uzyskanej z dodatniego salda produkcji tego EKOczegoś wykorzystał by na ogrzewanie własnej chałupy lub obory.
No i inna kwestia -zamienił stryjek sikierkę na kijek. My Im węgiel eksportujemy gdyż Oni nie podpisali zobowiązań EkoCO a Oni nam do POlski eksportują łupki kokosowe.
No i nie ma się co dziwić że licznik Balcerowicza zasuwa .
Cwaniaki pośredniczące w sprzedaży i kolesie królika się bogacą a mieszkańcy Śląska opłacają nie dość że EKOnic to jeszcze fundują w kosztach za CO superdrogie instalacje do spalania tego niby czegoś nazywanego BIOPOmasą.
Energetyk(2013-02-27 09:35) Zgłoś naruszenie 00
Gdyby ten Osioł co napisał ten artykuł faktycznie znał temat (chociażby POczytał dzisiejszą Nasz dziennik to by nie pisał BREDNI"
Odpowiedz"Przedsiębiorstwa produkujące biomasę zapowiadają ogólnopolski protest, jeśli rząd nie podejmie interwencji na rynku. Wszystko przez to, że elektrownie mówią o wstrzymaniu zakupów biomasy, pisze “Nasz Dziennik-Roczna produkcja biomasy, do której używa się głównie słomy kupowanej przez wytwórnie od rolników, wynosiła w 2012 r. ok. 8 mln ton. Ale temu rynkowi grozi załamanie, bo energetycy ograniczają zakupy granulatu, a za kilka miesięcy mogą go całkowicie wstrzymać i zaprzestaną produkcji prądu z biomasy.
Wszystko przez to, że potaniały zielone certyfikaty, czyli – jak to określają elektrownie – haracz, jaki muszą płacić za produkcję prądu z węgla, tłumaczy Michał Piotrowski, ekspert od wdrażania technologii ekologicznych. Spadek cen jest związany z tym, że na Towarowej Giełdzie Energii znajduje się ogromna ilość certyfikatów na ponad 9 TWh energii, podczas gdy roczna produkcja prądu w Polsce to około 14,5 TWh (2011 r.). Przy tak ogromnej podaży cena certyfikatów spada i niedługo trzeba będzie płacić prawdopodobnie mniej niż 100 zł za 1 MWh, a jeszcze rok temu było to około 280 zł."
Więc Kogo finansujemy Elektrownie czy Pseudoekologów -Rolników-Biznesmenów.
jajo(2013-02-27 09:15) Zgłoś naruszenie 00
a...najlepsze są anegdotyczne "porady" fachowców na temat oszczędzania energii---ukazujące się od czasu do czasu-(w G.P.)-sygnowane ..TYTUŁAMI---kuriozum..!!
Odpowiedzg(2013-02-27 12:14) Zgłoś naruszenie 00
znacjonalizować firmy energetyczne w polsce!!!
Odpowiedz