Urząd Regulacji Energetyki przygotował wezwanie dla PGNiG do złożenia wniosku taryfowego na 2013 rok - poinformowała w poniedziałek PAP Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy regulatora.

"Nie wpłynął wniosek taryfowy od PGNiG. Wezwanie, zgodnie z zapowiedziami prezesa, zostało przygotowane. Czeka na podpis prezesa" - powiedziała PAP Głośniewska.

Prezes URE Marek Woszczyk informował, że jeżeli do końca ubiegłego tygodnia nie trafi do Urzędu wniosek taryfowy, to wezwie spółkę do jego przedłożenia. Jednocześnie prezes zaznaczył, że spodziewa się wyraźnej obniżki cen gazu.

W środę wiceprezes PGNiG Sławomir Hinc informował dziennikarzy, że prace nad taryfą trwają. Wcześniej przedstawiciele spółki zapowiadali, że złożą wniosek do połowy listopada.

PGNiG zajmuje się poszukiwaniami i eksploatacją złóż gazu ziemnego i ropy oraz importem, magazynowaniem, obrotem i dystrybucją paliw gazowych i płynnych. Spółka jest liderem rynku gazu w Polsce. Ma 96 koncesji na poszukiwanie i rozpoznanie złóż ropy i gazu (także niekonwencjonalnego) oraz 225 koncesji na wydobycie ropy i gazu ze złóż konwencjonalnych. Poprzez spółkę PGNiG Norway prowadzi działalność na Norweskim Szelfie Kontynentalnym (11 koncesji). PGNiG ma też licencje poszukiwawcze w Egipcie, Libii i Pakistanie.

Grupa PGNiG miała w trzecim kwartale 2012 roku 66,1 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 319 mln zł przed rokiem.