Prosumentem na rynku energetycznym jest osoba, która ma możliwość nie tylko odbierania, ale przede wszystkim wytwarzania energii czy to na potrzeby własne czy też odsprzedając ją do sieci.

Obecnie system elektroenergetyczny w Polsce cechuje duża centralizacja mocy wytwórczych oraz ich nierównomierne rozłożenie. Instytucja prosumenta umożliwia decentralizację tego systemu poprzez powstawanie dużej ilości małych źródeł energii.

Inteligentny licznik prądu / Inne

Inteligentny licznik stworzy prosumenta

Rozliczenie energii oddanej do sieci jest możliwe dzięki inteligentnym licznikom pomiarowym, które pozwolą na zbilansowane rozliczenia, dzięki zdalnej komunikacji z przedsiębiorstwem energetycznym.

Ponieważ prosument nie zużywa energii nieprzerwanie, w jednakowych ilościach, dzięki wykorzystaniu systemu inteligentnych sieci może planować i zarządzać swoim zużyciem, biorąc pod uwagę własne potrzeby i rachunek ekonomiczny.

Co więcej, osoba będąca prosumentem może sama zdecydować o rodzaju technologii, która go zasila oraz uniezależnia się również w pewnej mierze od wzrostów cen nośników energii konwencjonalnej.

Wytwarzać prąd każdy może…

Energia może być wytwarzana w domu każdego prosumenta z różnych źródeł najczęściej odnawialnych, np. poprzez fotoogniwa słoneczne czy mikroelektrownie wiatrowe. W przypadku niedoboru tak wytworzonej energii w domu, system automatycznie pobiera dodatkową potrzebną ilość z sieci elektroenergetycznej. Podobnie w przypadku wytworzenia nadwyżki energii, jest ona automatycznie oddawana do sieci.

Jakie inwestycje powinien poczynić konsument, aby stać się prosumentem

Prosumentami mogą zostać zarówno gospodarstwa domowe, gospodarstwa rolne czy też firmy.

Aby zostać prosumentem należy zakupić urządzenie do wytwarzania energii. Mogą to być np. panele fotowoltaiczne czerpiące energię ze słońca, wiatraki czy też urządzenia do mikrokogeneracji (czyli jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej). Urządzenia te mogą być zamontowane np. na dachach budynków mieszkalnych czy też na polach (panele, wiatraki) lub w piwnicach czy pomieszczeniach gospodarczych (urządzenia do mikrokogeneracji).

Urządzenia do wytwarzania energii są już odstępne w Polsce a ich ceny systematycznie maleją i w miarę rozwoju technologii będą tanieć coraz bardziej. Inwestycje w takie urządzenia (szczególnie źródła odnawialne) mogą liczyć także na wsparcie wojewódzkich funduszy ochrony środowiska.

Po montażu instalacji wykorzystującej źródła energii, nowa sieć może następnie zostać połączona z siecią dystrybucyjną. Jeżeli takich instalacji prosumenckich będzie wiele w danym obszarze, to operator sieci dystrybucyjnej doposaży infrastrukturę w rozwiązania określane obecnie jako inteligentne sieci energetyczne. Głównym zadaniem takich rozwiązań jest integracja działań i zachowań wszystkich użytkowników rynku energii (m.in. właśnie wytwórców oraz odbiorców), dla zapewnienia bezpiecznych i elastycznych jej dostaw. Elementem tej sieci są Inteligentne liczniki, do których wymiany zobowiązani są operatorzy systemów dystrybucyjnych i będą to robić na własny koszt.

W Polsce zainstalowano już 100 tys. inteligentnych liczników

Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, proces wdrażania inteligentnych sieci energetycznych w Polsce powinien się zakończyć do 2020 roku. Pionierem smart grid w Polsce jest Energa Operator, która prowadzi obecnie najbardziej zaawansowane prace we wdrażaniu systemu inteligentnego opomiarowania. Aktualnie zainstalowanych jest blisko 100 tys. liczników u indywidualnych odbiorców w trzech wybranych lokalizacjach: Kaliszu, Półwyspie Helskim i okolicach Drawska Pomorskiego.

Program wdrożenia zmian – stan prawny i jego realizacja

Zgodnie z propozycjami projektu ustawy o OZE z 26 lipca 2012 r. wprowadzone mają zostać ułatwienia dla podmiotów inwestujących w małe systemy wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych. Ustawa ma wejść w życie w 2013 roku po jej uchwaleniu przez parlament.

Instalacje bez koncesji, opłat i rejestracji działalności gospodarczej

W ramach ustawy wydzielone zostały dwie uprzywilejowane grupy instalacji do produkcji zielonej energii, które mają zostać zwolnione z obowiązku posiadania koncesji na produkcję energii. Grupy te stanowią: mikroinstalacje (maksymalna moc ma wynieść do 40 kWe i 70 kWt) oraz małe instalacje OZE (moc nominalna w przedziale od 40 do 200 kWe lub w przypadku mocy cieplnej - od 70 do 300 kWt).

Co więcej, w przypadku posiadania mikroinstalacji zniesiony zostanie obowiązek prowadzenia działalności gospodarczej. Za przyłączenie mikroinstalacji operator sieci dystrybucyjnej (OSD) nie będzie pobierał opłat. Ponadto OSD nie będzie miał możliwości odmówienia przyłączenia takiej małej instalacji do sieci. Co więcej, zakup energii od małego producenta będzie odbywał się po stałej cenie ustalonej w ustawie.