statystyki

Transformacja energetyczna wymusza się sama [OPINIA]

autor: Julita Żylińska18.02.2020, 09:28; Aktualizacja: 18.02.2020, 09:28
Julita Żylińska

Julita Żylińskaźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: mat. prasowe

Międzynarodowa opinia publiczna przyzwyczaiła się do trwających latami negocjacji klimatycznych i oporowania przywódców.

W Polsce przyzywyczailiśmy się także do protestów górniczych związków i przedwyborczych ustępstw kolejnych rządów. Mogłoby to tak jeszcze długo trwać, ale wszyscy zaczynają odczuwać wieszczoną przez naukowców przyspieszającą zmianę klimatu. Rośnie oddolna presja na bardziej zdecydowane działania. Może o tym świadczyć choćby niedawny sondaż DGP. 90 proc. Polaków dostrzega, że klimat się zmienia. Dla dwóch trzecich jest to zmiana na gorsze. Niemal tyle samo byłoby gotowe więcej wydawać na prąd, jeśli nie byłby z węgla.

Presję już od jakiegoś czasu wywierają rynki kapitałowe i banki. Węgiel został wykreślony z portfeli inwestycyjnych najważniejszych kredytodawców w Europie, a warszawska giełda alergicznie reaguje na czarne złoto. Nic dziwnego, negatywny wpływ aktywów węglowych odczuwają właśnie spółki energetyczne, które w 2016 r. w wyniku kryzysu w górnictwie zostały zmuszone do objęcia udziałów w Polskiej Grupie Górniczej. Teraz robią na nią odpisy obniżające wyniki netto. W PGNiG ten wpływ ma wyniesć 272 mln zł, w PGE 79 mln zł, w Enerdze 65 mln zł, a w Enei 53 mln zł. Będzie to oczywiście na minus. A jest jeszcze Tauron, którego wynik ciągną w dół trzy kopalnie, w tym przejęta pod koniec 2015 r. kopalnia Brzeszcze.


Pozostało jeszcze 86% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie