statystyki

Wiceminister od energii odnawialnej

autor: Julita Zylińska28.01.2020, 10:12; Aktualizacja: 28.01.2020, 10:13
Pełnomocnikiem rządu ds. OZE zostanie Ireneusz Zyska – ustalił DGP. Będzie on mógł proponować nowe przepisy i udzielać rekomendacji innym resortom i agencjom.

Pełnomocnikiem rządu ds. OZE zostanie Ireneusz Zyska – ustalił DGP. Będzie on mógł proponować nowe przepisy i udzielać rekomendacji innym resortom i agencjom.źródło: ShutterStock

Pełnomocnikiem rządu ds. OZE zostanie Ireneusz Zyska – ustalił DGP. Będzie on mógł proponować nowe przepisy i udzielać rekomendacji innym resortom i agencjom.

Pod koniec ubiegłego tygodnia minister klimatu skierował do podpisu premiera projekt rozporządzenia w sprawie ustanowienia pełnomocnika rządu do spraw odnawialnych źródeł energii. Utworzenie tego stanowiska premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w listopadzie ub.r. podczas swojego exposé w Sejmie. Było to interpretowane jako sygnał zielonego zwrotu w rządzie Zjednoczonej Prawicy. Od tego czasu powstało Ministerstwo Klimatu, co m.in. przez Europejski Bank Inwestycyjny zostało odebrane jako dobry znak, jeśli chodzi o polską transformację energetyczną. Tym niemniej Polska na razie nie przyłączyła się do realizacji unijnego celu neutralności klimatycznej w 2050 r., choć negocjuje podział środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Kolejny unijny szczyt w sprawie neutralności ma odbyć się w czerwcu.

W poniedziałek Michał Kurtyka powiedział dziennikarzom, że nazwisko pełnomocnika będzie podane do publicznej wiadomości w środę. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że ma nim być obecny wiceminister klimatu Ireneusz Zyska. O tej kandydaturze pisaliśmy już w grudniu. Jak czytamy w projekcie rozporządzenia, pełnomocnik ds. OZE będzie miał rangę sekretarza stanu w resorcie klimatu. Zanim znalazł się w kierownictwie ministerstwa, Zyska w Sejmie założył parlamentarny zespół górnictwa i energii, któremu przewodniczył. Był też członkiem m.in. komisji ds. energii i Skarbu Państwa w poprzedniej kadencji parlamentu.


Pozostało jeszcze 49% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie