statystyki

Graniczny podatek od emisji na ratunek hutom [OPINIA]

autor: Dr Piotr Śpiewanowski03.12.2019, 10:17; Aktualizacja: 03.12.2019, 10:18
Po trwającej kilka miesięcy epopei ArcelorMittal zamknął wielki piec w Nowej Hucie.

Po trwającej kilka miesięcy epopei ArcelorMittal zamknął wielki piec w Nowej Hucie.źródło: ShutterStock

Podatek korygujący od importu wysokoemisyjnych produktów spoza UE to wyjątkowo trudne i wyjątkowo ważne wyzwanie dla nowej Komisji Europejskiej.

Po trwającej kilka miesięcy epopei ArcelorMittal zamknął wielki piec w Nowej Hucie. Na tę decyzję złożyły się spadająca globalna koniunktura oraz rosnący koszt emisji dwutlenku węgla ponoszony przez europejskie huty. Wyższe koszty, które stanowią już 10 proc. kosztów produkcji, wynikają ze zmian cen certyfikatów w Europejskim Systemie Handlu Emisjami.

Producenci stali w innych częściach świata nie ponoszą takich opłat. Nic więc dziwnego, że globalni producenci zmuszeni do obniżenia produkcji przez spadający popyt zaczynają cięcia od europejskich zakładów. Inne energochłonne gałęzie gospodarki konkurujące na globalnych rynkach, jak sektor chemiczny, hutnictwo szkła czy nawet przemysł cukrowniczy, mogą stanąć przed podobnymi problemami. Czy uda się połączyć ambitne cele obniżenia emisyjności gospodarki oraz zachować miejsca pracy w tych sektorach?


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie