statystyki

Energetyka w centrum rządowych roszad

autor: Julita Żylińska07.11.2019, 10:20; Aktualizacja: 07.11.2019, 10:35
Wiele wyzwań pojawi się już w najbliższym czasie. Sektor czeka na zapowiadany nowy projekt „Polityki energetycznej do 2040 r.”

Wiele wyzwań pojawi się już w najbliższym czasie. Sektor czeka na zapowiadany nowy projekt „Polityki energetycznej do 2040 r.”źródło: ShutterStock

Ministerstwo Energii w obecnej formie może nie przetrwać, co będzie skutkiem spodziewanych zmian w innych resortach gospodarczych.

W następnym rządzie nadzór nad spółkami Skarbu Państwa ma być skupiony w reaktywowanym resorcie skarbu, czyli Ministerstwie Zasobów Narodowych. Będzie to dotyczyć również spółek energetycznych, dotychczas nadzorowanych przez Ministerstwo Energii. Według naszych rozmówców mogą się też zmienić struktura i kompetencje Ministerstwa Środowiska. Nie jest jednak jasne, gdzie miałyby trafić kwestie związane z ochroną klimatu. Niektórzy politycy mówią o potrzebie powstania ministerstwa energii i klimatu, co zapewne spodobałoby się w Brukseli, choć bez nadzoru nad spółkami siła rażenia takiego resortu byłaby mniejsza. Mówi się, że kwestie dotyczące odnawialnych źródeł energii miałyby trafić pod skrzydła Jadwigi Emilewicz, szefowej resortu przedsiębiorczości i technologii. W kontekście zadań klimatycznych wymieniane jest też nazwisko Michała Kurtyki, obecnie sekretarza stanu w resorcie środowiska.

Resortowo-kompetencyjna układanka w gospodarce wiąże się z personaliami i siłą frakcji w Zjednoczonej Prawicy. Wygląda na to, że przeciąganie liny może trwać do ostatniej chwili. – Są już jakieś kierunki, sprawa rozbija się o personalia, więc na końcu wszystko może się zmienić – zastrzega jeden z rozmówców DGP, związany z partią rządzącą.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie