Wyścig o Bałtyk przyspiesza. Kolejne firmy wnioskują o koncesje farm wiatrowych

autor: Julita Żylińska28.10.2019, 08:23; Aktualizacja: 28.10.2019, 08:29
Projekty farm wiatrowych realizowane na Bałtyku

Projekty farm wiatrowych realizowane na Bałtykuźródło: DGP

Kolejne firmy wnioskują o koncesje, a niemiecki RWE Renewables odkupuje istniejący projekt.

Firma nabyła udziały w czterech polskich projektach, których łączna moc to 1,5 GW. Z informacji uzyskanych przez DGP wynika, że chodzi o projekty Baltic Trade and Invest. Według niemieckiej spółki Polska to „wschodzący rynek offshore o największym niewykorzystanym potencjale w Europie”. Budowa może się zacząć w 2023 r.

Wcześniej o rozpoczęciu wyłącznych rozmów z Ørstedem – największą duńską firmą energetyczną i jednym z liderów offshore – poinformowała PGE. – Do końca roku chcemy uzgodnić warunki wejścia tej firmy do dwóch naszych celowych spółek – powiedziała DGP Monika Morawiecka, prezes PGE Baltica.

Chodzi o sprzedaż 50 proc. udziałów w spółkach Elektrownia Wiatrowa Baltica-3, realizującej projekt o planowanej mocy ok. 1 GW w perspektywie 2026 r., oraz Elektrowni Wiatrowej Baltica-2, realizującej projekt o planowanej mocy ok. 1,5 GW w perspektywie 2030 r. Ørsted może zarówno wnieść własny kapitał, jak i przyciągnąć finansowanie zewnętrzne. – Duży zagraniczny gracz może okazać się pomocny w pozyskiwaniu finansowania dla projektów OZE – podkreśliła Morawiecka.

Szacowany przez rynek łączny koszt obu inwestycji to nawet 30 mld zł. PGE ma jeszcze jedną koncesję, Baltica-1 – projekt o mocy do 900 MW jest planowany do realizacji po 2030 r.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie