statystyki

Średni przedsiębiorcy porażeni cenami prądu. Za ten rok

autor: Karolina Baca-Pogorzelska10.10.2019, 09:03; Aktualizacja: 10.10.2019, 09:08
237 tyle wniosków o zwrot różnicy cen wpłynęło do zarządcy rozliczeń w przewidzianym prawem terminie do 7 października

237 tyle wniosków o zwrot różnicy cen wpłynęło do zarządcy rozliczeń w przewidzianym prawem terminie do 7 październikaźródło: ShutterStock

Ustawa prądowa zamrażająca ceny nie wszystkim pomaga. Niektórym przedsiębiorcom rekompensaty nie pokryją podwyżek – wynika z informacji DGP.

Zakład Produkcyjny Armatury Przemysłowej AKWA z Gniezna to firma klasyfikowana jako średnia. Jej przedstawiciele pokazali nam, że mimo ręcznego sterowania rynkiem energii wzrost kosztów z tytułu opłat za prąd tylko za ten rok – gdy rekompensaty za pierwsze półrocze obejmowały bez wyjątku wszystkich – wyniesie aż 100 tys. zł.

„W przypadku naszej firmy podwyżka ceny energii elektrycznej w drugim półroczu 2019 r. wyniesie 54 proc. Cena jaką wynegocjowaliśmy po uwzględnieniu obniżki akcyzy na podstawie ustawy prądowej to 335 zł/MWh. 30 czerwca 2018 r., a więc na poziomie zamrożenia, cena ta wynosiła 217 zł/MWh. Wzrosła o 118 zł/MWh. Rekompensata w drugim półroczu wyniesie 15 zł/MWh” – przedstawiciele AKWA pokazują nam swoje wyliczenia i rachunki. Jak przekonują, obietnice premiera o tym, że w 2019 r. nie będzie podwyżek cen prądu (rok temu Mateusz Morawiecki prognozy wzrostu stawek nazywał „histerią niektórych mediów”), w przypadku firm klasyfikowanych jako średnie okazały się fikcją. – Jako jedyna grupa odbiorców końcowych w kraju zostaliśmy oszukani – mówią nam w Gnieźnie.

Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja z punktu widzenia zarządcy rozliczeń, dysponującego funduszem na prądowe rekompensaty (pieniądze pochodzą z aukcji praw do emisji CO2 – w tym roku sprzedawaliśmy nadwyżki). Sekretariat spółki poinformował nas, że w przewidzianym prawem terminie, czyli do 7 października 2019 r., wpłynęło w sumie niemal 300 wniosków od przedsiębiorców. Opiewają one na blisko 3,3 mld zł. Warto zauważyć, że wnioskowane kwoty różnicy cen są o niemal 1 mld zł niższe, niż szacował resort energii. A jeśli ktoś nie złożył wniosku w terminie, szansa na zwrot wyższych cen przepada. Tyle że sprawa ustawy sprzed prawie 10 miesięcy wciąż nie jest zamknięta.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie