statystyki

Huta Częstochowa bez szefa, załoga bez pracy i pieniędzy

autor: Karolina Baca-Pogorzelska19.09.2019, 09:03; Aktualizacja: 19.09.2019, 09:05
Czynsz dzierżawny pozwoli na pokrycie kosztów upadłościowych

Czynsz dzierżawny pozwoli na pokrycie kosztów upadłościowychźródło: ShutterStock

Wczoraj odbyły się kolejne negocjacje między firmą Sunningwell a syndykiem. Umowa na ratowanie bankruta nie została podpisana.

Wydawało się, że są realne szanse na przywrócenie jeszcze w tym miesiącu produkcji blach w częstochowskim zakładzie, który z powodu kłopotów finansowych stoi od maja, a 1200 osób czeka na zaległe wynagrodzenia. Związkowcy pogodzili się z decyzją sądu o odrzuceniu ofert sprzedaży firm Sunningwell, która chciała dać 240 mln zł, i Liberty – za 230 mln zł, i spośród dwóch ofert dzierżawy – Cognora i Sunningwell – wytypowali tego ostatniego. I gdy wszystko wskazywało, że sprawa została załatwiona, zrezygnował syndyk. Według naszych informatorów m.in. dlatego, że miał być orędownikiem odrzuconej propozycji Cognora. Ostatecznego porozumienia w sprawie kształtu umowy nie ma, bo jak ustaliliśmy, nowy syndyk wprowadził do umowy mnóstwo poprawek, które teraz są przedmiotem rozmów. Deklarowane terminy podpisania dokumentu w tym tygodniu stają się coraz mniej prawdopodobne, a termin wyznaczony przez sąd, czyli 13 września, został już przekroczony prawie o tydzień.

– Negocjujemy umowę oraz warunki przejęcia zakładu – tylko tyle mówi Marek Frydrych, prezes spółki Sunningwell. W rozmowie z DGP zapowiadał niedawno, że częstochowska huta nie jest jedyną, którą chciałby kupić w Polsce. Obecnie jego firma jest w trakcie przejmowania rumuńskich aktywów stalowych, które w połączeniu z polskimi miałyby stworzyć holding mający trafić na warszawską giełdę w lutym lub marcu przyszłego roku. Niewykluczone, że biznesmen, który m.in. chciał kupić elektrownię w Połańcu od Engie (ostatecznie przejęła ją jednak Enea), będzie chciał odkupić od Węglokoksu borykającą się również z problemami finansowymi hutę Pokój w Rudzie Śląskiej. Tyle że najpierw musi zamknąć temat w Częstochowie.

Związkowcy z Częstochowy są dobrej myśli. Zgodnie z zapowiedziami potencjalnego dzierżawcy wszyscy pracownicy w myśl art. 23 prim kodeksu pracy mają zachować swoje stanowiska i wynagrodzenia, zostaną im wypłacone pełne pensje, a produkcja powinna sięgać 60 tys. ton blach miesięcznie. Małgorzata Magiera ze związku Juvenia częstochowskiej huty przekonuje, że zmiana syndyka w trakcie procedury nie jest niczym strasznym i liczy na jak najszybsze porozumienie i wypłatę wynagrodzeń, na które Sunningwell zabezpieczył już na rachunku bankowym 1 mln euro (do końca miesiąca mają być jeszcze 2 mln euro). Jednak bez umowy dzierżawy wypłata jest niemożliwa. Z kolei pieniądze z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych załoga będzie mogła otrzymać na początku przyszłego miesiąca, choć termin wypłat pensji minął 10 września.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • hutnik(2019-09-20 08:42) Zgłoś naruszenie 21

  To jest droga którą PiS prowadzi hutnictwo!! Nie przeżywajcie tak bardzo bo pozostałe duże huty podążają dokładnie w tym samym kierunku.Im do pełnego sukcesu gospodarczego jaki osiągnęła Huta Częstochowa brakuje krok lub pół kroku!!Widmo bankructwa już widzą od ponad miesiąca!!Na razie urlopy postojowe,Takiej sytuacji nie było w hutnictwie od ponad 20 lat!!Brawo PiS!!!Brawo Morawiecki.Jesteście geniuszami od wykańczania gospodarki!!

  Odpowiedz
 • ch d i kamieni kupa(2019-09-21 20:19) Zgłoś naruszenie 10

  stan polskiej gospodarki gorzej jak po IIws wtedy byly ruiny teraz i tego juz nie ma POLSKI JUZ NIE MA POD WZGLEDEM GOSPODARCZYM I LUDNOSCIOWYM jestesmy niemieckim bantustanem

  Odpowiedz
 • Lgp(2019-09-19 13:16) Zgłoś naruszenie 10

  Kodeka pracy art 55 ważny dla pracowników nie został wymieniony w artykule.Bo od 10 wrzesnia obowiązuje

  Odpowiedz
 • ciemny lud(2019-09-20 07:26) Zgłoś naruszenie 01

  kolega z PiS u weźmie ją za symboliczna złotówkę, odbuduje za dotacje z Funduszu Sprawiedliwości i bedzie GIT

  Odpowiedz
 • Wojtej(2019-09-19 19:58) Zgłoś naruszenie 00

  Wojna i rozbiera..lić cały ten bisnes rozstrzelać sukinkotów

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie