statystyki

Jest wzór wniosku o rekompensaty dla firm energochłonnych

autor: Julita Żylińska26.08.2019, 07:36; Aktualizacja: 26.08.2019, 08:05
We wniosku ubiegające się o rekompensatę firmy muszą wpisać m.in. swój numer identyfikacji podatkowej (NIP), adres siedziby, formę prawną, wielkość – zgodnie załącznikiem I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z 14 czerwca 2014 r. Powinny wskazać też wnioskowaną wysokość rekompensaty i numer rachunku bankowego.

We wniosku ubiegające się o rekompensatę firmy muszą wpisać m.in. swój numer identyfikacji podatkowej (NIP), adres siedziby, formę prawną, wielkość – zgodnie załącznikiem I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z 14 czerwca 2014 r. Powinny wskazać też wnioskowaną wysokość rekompensaty i numer rachunku bankowego.źródło: ShutterStock

Minister przedsiębiorczości i technologii skierował do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie wniosku o przyznanie rekompensat oraz zakresu opinii sporządzanej przez weryfikatora. Wzór wniosku o przyznanie rekompensat za podwyżki cen prądu dla tzw. przedsiębiorców energochłonnych zawarty jest w załączniku do tego rozporządzenia.

Chodzi m.in. o huty, fabryki, zakłady chemiczne i papiernicze (ok. 300 firm), które na podstawie uchwalonej 19 lipca br. ustawy (Dz.U. z 2019 r. poz. 1532) mogą ubiegać się o rekompensaty za wysokie ceny energii elektrycznej w 2019 r. Według mającej wejść w życie 29 sierpnia ustawy, zainteresowani przedsiębiorcy mają czas na składanie wniosków do Urzędu Regulacji Energtyki do 31 marca „roku następującego po roku kalendarzowym, za który są przyznawane rekompensaty”. Czyli wnioski za 2019 r. muszą być złożone do 31 marca 2020 r.

Wcześniej, bo do 31 stycznia, prezes URE poda do publicznej wiadomości uwzględnianą przy obliczaniu rekompensat terminową cenę uprawnień do emisji i maksymalny limit środków finansowych przeznaczanych na przyznanie rekompensat w danym roku.

Limit ów będzie równy wysokości kwot ze sprzedaży na aukcji wskazanych w ustawie uprawnień do emisji, uzyskanych w roku kalendarzowym przedzającym rok, za który są przyznawane rekompensaty. Następnie będzie pomniejszony o wysokość rekompensat należnych za poprzednie lata.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie