statystyki

Gazociągi dystrybucyjne mają być objęte specustawą

autor: Julita Żylińska09.07.2019, 17:00
Zgodnie z Programem Przyspieszenia Inwestycji w sieć gazową Polski w latach 2018–2022 PSG spółka z grupy kapitałowej PGNiG, ma do końca 2022 r. zgazyfikować 300 gmin nieprzyłączonych obecnie do sieci gazowych.

Zgodnie z Programem Przyspieszenia Inwestycji w sieć gazową Polski w latach 2018–2022 PSG spółka z grupy kapitałowej PGNiG, ma do końca 2022 r. zgazyfikować 300 gmin nieprzyłączonych obecnie do sieci gazowych.źródło: ShutterStock

Resort energii proponuje, by specjalnym trybem realizowania inwestycji zostały objęte kluczowe gazociągi dystrybucyjne. Polska Spółka Gazownictwa (PSG) ma do końca 2022 r. zgazyfikować 300 gmin. Ma jej w tym pomóc nowelizacja specustawy o gazoporcie w Świnoujściu.

Ministerstwo Energii chce w niej uwzględnić instrumenty służące przyspieszonej budowie kluczowych gazociągów dystrybucyjnych, co zwiększy wykorzystanie terminalu LNG. „Efektywny rozpływ gazu ziemnego pochodzącego z terminala LNG zależy nie tylko od sieci przesyłowych, ale również dystrybucyjnych. To właśnie sieć dystrybucyjna stanowi element bezpośredniego połączenia pomiędzy odbiorcą końcowym a terminalem LNG” – przekonuje resort.

Ustawa z 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu (Dz.U. nr 84 poz. 700 ze zm.) określiła zasady przygotowania, realizacji i finansowania budowy gazoportu i tzw. inwestycji towarzyszących. Obecnie w katalogu takich inwestycji są projekty realizowane przez operatora sytemu przesyłowego Gaz-System oraz spółek Polskie LNG i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Jak podkreśla resort, nie uwzględniono w nim żadnego „gazociągu, który mógłby być zbudowany i eksploatowany przez operatora systemu dystrybucyjnego”.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie