statystyki

Gazociągi dystrybucyjne mają być objęte specustawą

autor: Julita Żylińska09.07.2019, 17:00
Zgodnie z Programem Przyspieszenia Inwestycji w sieć gazową Polski w latach 2018–2022 PSG spółka z grupy kapitałowej PGNiG, ma do końca 2022 r. zgazyfikować 300 gmin nieprzyłączonych obecnie do sieci gazowych.

Zgodnie z Programem Przyspieszenia Inwestycji w sieć gazową Polski w latach 2018–2022 PSG spółka z grupy kapitałowej PGNiG, ma do końca 2022 r. zgazyfikować 300 gmin nieprzyłączonych obecnie do sieci gazowych.źródło: ShutterStock

Resort energii proponuje, by specjalnym trybem realizowania inwestycji zostały objęte kluczowe gazociągi dystrybucyjne. Polska Spółka Gazownictwa (PSG) ma do końca 2022 r. zgazyfikować 300 gmin. Ma jej w tym pomóc nowelizacja specustawy o gazoporcie w Świnoujściu.

Ministerstwo Energii chce w niej uwzględnić instrumenty służące przyspieszonej budowie kluczowych gazociągów dystrybucyjnych, co zwiększy wykorzystanie terminalu LNG. „Efektywny rozpływ gazu ziemnego pochodzącego z terminala LNG zależy nie tylko od sieci przesyłowych, ale również dystrybucyjnych. To właśnie sieć dystrybucyjna stanowi element bezpośredniego połączenia pomiędzy odbiorcą końcowym a terminalem LNG” – przekonuje resort.

Ustawa z 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu (Dz.U. nr 84 poz. 700 ze zm.) określiła zasady przygotowania, realizacji i finansowania budowy gazoportu i tzw. inwestycji towarzyszących. Obecnie w katalogu takich inwestycji są projekty realizowane przez operatora sytemu przesyłowego Gaz-System oraz spółek Polskie LNG i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Jak podkreśla resort, nie uwzględniono w nim żadnego „gazociągu, który mógłby być zbudowany i eksploatowany przez operatora systemu dystrybucyjnego”.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie