statystyki

Rekompensata za podwyżki cen prądu: Pieniądze od rządu nie pokryją strat

autor: Julita Żylińska10.07.2019, 07:45; Aktualizacja: 10.07.2019, 07:52
Giełdowe spółki zawiązały duże rezerwy a conto luk w refinansowaniu

Giełdowe spółki zawiązały duże rezerwy a conto luk w refinansowaniuźródło: ShutterStock

Do wyliczenia kosztów zastosowano uśrednioną, a nie realną cenę, za jaką sprzedawcy prądu kupili go na rynku hurtowym.

Dziś kończą się konsultacje projektu rozporządzenia ministra energii w sprawie sposobu obliczenia kwoty różnicy ceny, rekompensaty finansowej oraz sposobu wyznaczania cen odniesienia. Chodzi o rekompensaty dla przedsiębiorstw obrotu energią elektryczną za ustawowe zamrożenie tegorocznych cen energii. Nie są jeszcze znane opinie z konsultacji projektu rozporządzenia, m.in. organizacji branżowych. Na ich wyrażenie resort dał tylko kilka dni (od 4 lipca), co tłumaczył przepisami znowelizowanej ustawy prądowej, które zobowiązały ministra energii do wydania rozporządzenia w ciągu 21 dni od jej wejścia w życie (29 czerwca).

– Cały czas analizujemy projekt rozporządzenia, jednak ze wstępnych wyliczeń wynika, że rekompensaty nie pokryją całości strat spółek obrotu wynikających z obniżenia cen – poinformował DGP dyrektor ds. komunikacji spółki Fortum Jacek Ławrecki. Jego firma to prywatny sprzedawca prądu, gazu i ciepła, z główną siedzibą w Finlandii. Analizy trwają też w innych przedsiębiorstwach.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie