statystyki

Polska z energią idzie pod wiatr

autor: Karolina Baca-Pogorzelska25.03.2019, 07:56; Aktualizacja: 25.03.2019, 07:56
Szykuje się kolejne starcie z Brukselą. Projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) jest niezgodny z unijnym prawem – wskazuje stowarzyszenie WindEurope.

Szykuje się kolejne starcie z Brukselą. Projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) jest niezgodny z unijnym prawem – wskazuje stowarzyszenie WindEurope.źródło: ShutterStock

Szykuje się kolejne starcie z Brukselą. Projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) jest niezgodny z unijnym prawem – wskazuje stowarzyszenie WindEurope.

Projekt przepisów, które miałyby ułatwić życie inwestorom OZE, może osiągnąć odwrotne skutki od zamierzonych. Po jego ogłoszeniu 28 lutego przez resort energii, ceny zielonych certyfikatów (świadectwa pochodzenia czystej energii, które muszą kupować producenci energii z paliw kopalnych) spadły ze 150 zł do 80 zł.

– Kluczowe europejskie gospodarki są dziś napędzane energią wiatrową. Niemcy ponad 20 proc. energii elektrycznej otrzymują z wiatru, Wielka Brytania 18 proc., Dania ponad 40 proc. Energia wiatrowa jest najtańszą nową formą wytwarzania energii i wielką szansą ekonomiczną. Dlatego z zadowoleniem przyjęliśmy ogłoszenie przez polski rząd „nowego otwarcia” dla energetyki wiatrowej, poczynając od aukcji w listopadzie 2018 r. na łącznie 1 GW z farm wiatrowych na lądzie. Jednak ten pozytywny sygnał stoi w sprzeczności z przekazem płynącym z projektu długoterminowej polityki energetycznej Polski i, co najważniejsze, proponowanymi zmianami do ustawy o odnawialnych źródłach energii – mówi Pierre Tardieu, dyrektor ds. polityki w WindEurope.


Pozostało jeszcze 86% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie