statystyki

Dekarbonizacja dwóch prędkości. Nie tylko rozwijające się kraje mają problem z odejściem od węgla

autor: Łukasz Grajewski13.12.2018, 07:10; Aktualizacja: 13.12.2018, 07:42
Być może Chiny i Indie będą musiały radykalnie zmienić swoją politykę energetyczną nie ze względu na międzynarodowe traktaty, lecz rosnącą świadomość swoich obywateli, niezadowolonych z jakości powietrza.

Być może Chiny i Indie będą musiały radykalnie zmienić swoją politykę energetyczną nie ze względu na międzynarodowe traktaty, lecz rosnącą świadomość swoich obywateli, niezadowolonych z jakości powietrza.źródło: ShutterStock

Kraje rozwijające się walczą o ulgowe podejście we wdrażaniu porozumienia paryskiego, ale nie tylko one mają problemy z odejściem od węgla.

Podczas COP24 na temat zmian klimatycznych dyskutują przedstawiciele państw o często skrajnie różnych uwarunkowaniach społeczno-gospodarczych. A to wpływa na ich podejście do celów klimatycznych oraz pozycje negocjacyjne w pracach nad tzw. Katowice Rulebook. To dokument, który powinien zawierać konkretne sposoby implementacji celów porozumienia paryskiego. Uczestnicy przyznają, że różnice pomiędzy bogatym Zachodem a krajami rozwijającymi się są jedną z głównych osi sporu konferencyjnych negocjacji.

O dodatkowy czas na reformy i środki na ich wprowadzenie walczą Chiny, które jak wynika z raportu Global Carbon Budget 2017, odpowiadają za 27 proc. światowej emisji CO2. I choć, jak podkreślają, od lat prowadzą inwestycje w transformację energetyczną, to i tak – co wynika z opracowania amerykańskiego instytutu CoalSwarm – Pekin nie zaprzestał budowy elektrowni węglowych, a chiński przemysł węglowy zatrudnia ponad 4 mln ludzi. Co więcej, jak ustalił „New York Times”, chińskie firmy szukające nowych rynków budują kolejne elektrownie w kilkunastu państwach azjatyckich i afrykańskich, takich jak Pakistan lub Kenia.


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie