statystyki

AfD przeciw wiatrakom, ale za węglem i Nord Stream 2

autor: Aleksandra Fedorska12.12.2018, 08:02; Aktualizacja: 12.12.2018, 08:14
Zgodnie z postulatami AfD na obszarach lasów, parków przyrodniczych i rezerwatów przyrody nie powinno się budować wiatraków

Zgodnie z postulatami AfD na obszarach lasów, parków przyrodniczych i rezerwatów przyrody nie powinno się budować wiatrakówźródło: ShutterStock

Wraz z pierwszym sukcesem Alternatywy dla Niemiec (AfD) w wyborach do Bundestagu w 2017 r. (12,6 proc. głosów) wielu ekspertów uznało tę partię za żywy sprzeciw wobec politycznego mainstreamu w Niemczech. Taka analiza pozwala pominąć cele i działania AfD poza jej retoryką antyimigracyjną. Alternatywa długo była uważana za partię jednego tematu, pozbawioną oparcia w społeczeństwie i kontaktu z nim. Jednak realia polityczne nie pozwalają na dalszą marginalizację tego ugrupowania.

W sondażach z ostatnich tygodni AfD odnotowała 13–16 proc. poparcia. Ta prawicowa partia populistyczna może stać się silniejsza od obecnie współ rządzącej SPD, którą zamierza poprzeć ok. 15 proc. respondentów. Po udanych wyborach w Hesji i Bawarii AfD jest reprezentowana we wszystkich niemieckich parlamentach krajowych. Jej sukces jest zatem bezsporny zarówno na szczeblu federalnym, jak i landowym. Obecność prawicowego populizmu w niemieckiej polityce staje się faktem, z którym należy się zmierzyć.

Z ałożona w 2013 r. AfD początkowo była bardzo eurosceptyczna i domagała się powrotu Niemiec do marki, ale z czasem przesunęła akcenty w stronę otwartej retoryki antyimigracyjnej. Na forach parlamentarnych musi jednak zająć stanowisko również w innych sprawach, m.in. w bardzo ważnej dla Polski kwestii polityki energetycznej. W programie wyborczym w 2017 r. ugrupowanie postulowało rezygnację z dokonującej się transformacji w energetyce. W związku z tym opowiedziało się za ponownym uruchomieniem elektrowni jądrowych.

Przewodnicząca klubu parlamentarnego Alice Weidel opublikowała opinię, w której podkreśliła poparcie AfD dla konwencjonalnych źródeł energii. Jej zdaniem ceny prądu dla gospodarstw domowych nie powinny dalej rosnąć, a partia chce uniknąć niedoborów energii spowodowanych przedwczesną rezygnacją z węgla. AfD opowiada się za kontynuowaniem jego wydobycia, żeby nie uzależniać się od importu energii z takich krajów jak Polska. Z zadowoleniem przyjmuje jednak współpracę z Rosją. Poseł AfD Siegbert Droese opowiedział się np. za budową gazociągu Nord Stream 2. Przywoływane przez niego argumenty dotyczą przede wszystkim korzyści ekonomicznych dla niemieckiego przemysłu.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Piękne niemieckie łąki....(2018-12-12 11:22) Zgłoś naruszenie 00

    setki wiatraków dookoła aż w głowie się kręci od widoku. Niestety nie jest to miły widok - dlatego trzeba stawiać na szeflach morskich z dala od horyzontu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie