statystyki

Orlen i Tauron połączą siły w Czechach

autor: Justyna Piszczatowska11.10.2018, 08:02; Aktualizacja: 11.10.2018, 08:06
Z punktu widzenia Orlenu istotny jest rozwój Spolany.

Z punktu widzenia Orlenu istotny jest rozwój Spolany.źródło: ShutterStock

Dwie państwowe spółki podpisały list intencyjny o współpracy przy budowie elektrociepłowni. Wydadzą kilkaset milionów złotych.

Inwestycja, której dotyczą analizy, ma być tzw. wysokosprawnym źródłem energii elektrycznej i ciepła w postaci pary m.in. dla kontrolowanej przez Orlen za pośrednictwem Unipetrolu spółki Spolana w Neratowicach – jednej z największych firm chemicznych w czeskim przemyśle.

Projekt jest na bardzo wstępnym etapie. W podpisanym w środę liście intencyjnym koncerny zadeklarowały dopiero powołanie zespołu roboczego. Jego prace będzie koordynować Tauron. Działania pójdą dwutorowo – z jednej strony przeprowadzone zostanie studium wykonalności projektu. Z drugiej – trzeba dopracować warunki współpracy obu firm i przygotować umowę.

Nowy jest model, w którym Orlen i Tauron będą współpracować. Koncern naftowy wniesie aportem teren pod budowę. Nakłady kapitałowe poniesie Tauron. I to on ma być operatorem elektrociepłowni. Jej moc cieplna może wynieść od 50 do 100 MW. Ma dostarczać nie tylko parę technologiczną, ale też energię elektryczną – ostateczne parametry będą zależeć od ruszających właśnie analiz. Od tego będzie też uzależniony koszt projektu. Przy budowie jednostek tej klasy trzeba się liczyć z kwotami idącymi w setki milionów złotych.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie