W drugiej połowie marca br. ceny węgla energetycznego w zachodnioeuropejskich portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia) pierwszy raz w tym roku spadły poniżej 80 USD za tonę - wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Jeszcze w grudniu ceny przekraczały nawet 100 USD za tonę.

"19 marca po raz pierwszy w tym roku ceny węgla w portach ARA spadły poniżej 80 USD za tonę. W środę 21 marca transakcje zamykano na poziomie 78,61 USD za tonę. To oczywiście efekt kończącej się zimy i rozpoczęcie corocznego trendu w dół, typowego dla letniej pory roku" - wskazują analitycy Agencji.

ARP na zlecenie Ministerstwa Energii monitoruje sytuację na węglowych rynkach. Agencja publikuje analizy w prowadzonym przez jej katowicki oddział portalu Polski Rynek Węgla. Eksperci wskazują, że ceny zaobserwowane w marcu tego roku są zbliżone do ubiegłorocznych, jakie utrzymywały się w okresie od marca (78-68 USD za tonę) do czerwca 2017 r. (77-79 USD za tonę).

W grudniu ub. roku tygodniowe indeksy węglowe w portach ARA systematycznie rosły, osiągając 22 grudnia najwyższy poziom 100,58 USD za tonę. W styczniu i lutym ceny były już niższe.

"Cały luty 2018 r. zakończył się na poziomie 87,02 USD za tonę i - podobnie jak przed rokiem - spadek z miesiąca na miesiąc wyniósł 9,9 proc. (w lutym i marcu 2017 r. indeks DES ARA tracił po 10 proc. w stosunku miesiąc do miesiąca)" - podała ARP. Pomimo spadków, w lutym tego roku ceny węgla były o ponad 6 proc. wyższe niż rok wcześniej, w lutym 2017 r.

W marcu br. obserwowane są wahania cen węgla w portach ARA - średniotygodniowe wartości indeksu cenowego oscylują wokół 80 USD za tonę. W tygodniu między 5 a 9 marca było to 81,89 USD za tonę. W minionym tygodniu, pomimo spadków cen w poszczególne dni, w ujęciu tygodniowym indeks zdołał ponownie przebić barierę 80 USD za tonę, osiągając wartość 81,61 USD za tonę.

Osłabienie cen węgla na europejskim rynku było widoczne już w lutym - w pierwszej połowie tego miesiąca indeksy obniżyły się o ponad 8 USD na tonie; w drugiej połowie lutego ceny nieco odbiły, ale nie powróciły do notowań z początku miesiąca - 23 lutego indeks CIF ARA wyniósł 87,30 USD za tonę. Z obserwacji wynika, iż na przestrzeni całego miesiąca wartości indeksów dziennych były poddane znaczącym fluktuacjom. Wraz ze spadkiem cen węgla w europejskich portach ARA spadały też ceny węgla rosyjskiego w portach bałtyckich.