statystyki

PGNiG kontra byli menedżerowie: Po odszkodowania bieg przez płotki

autor: Tomasz Jóźwik27.02.2018, 07:35; Aktualizacja: 27.02.2018, 07:52
PGNiG

Na celowniku są wszyscy członkowie zarządu z lat 2012-2014.źródło: Materiały Prasowe

Spór między PGNiG i byłymi jego menedżerami przenosi się do sądów. Wyroki mogą utrudnić spółce odzyskanie 70 mln zł.

To kwota, jaką PGNiG powinien uzyskać od odbiorców gazu z tytułu tzw. korekty ciepła spalania. W uproszczeniu chodzi o to, że jeśli dostarczony gaz był lepszej jakości niż zapisano w taryfie, to nabywcy powinni PGNiG dopłacić kwotę wyliczaną na podstawie odpowiednich wzorów. Ten mechanizm obowiązywał w umowach z największymi odbiorcami gazu.

Byli menedżerowie nie naliczali kontrahentom dodatkowych opłat i teraz powinni zapłacić je z własnej kieszeni – uważa PGNiG. Na walnym zgromadzeniu we wrześniu zeszłego roku akcjonariusze wyrazili zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności Radosława Dudzińskiego, Sławomira Hinca, Mirosława Szkałubę i Grażynę Piotrowską-Oliwę.

W zeszłym tygodniu odbyło się jeszcze jedno walne zgromadzenie, a grupa menedżerów, którzy mogą obawiać się pozwów ze strony PGNiG, powiększyła się o Jacka Murawskiego, Jerzego Kurellę, Zbigniewa Skrzypkiewicza, Jarosława Bauca, Andrzeja Parafianowicza, Mariusza Zawiszę i Waldemara Wójcika. Na celowniku znaleźli się wszyscy członkowie zarządu firmy, którzy pełnili swoje funkcje od lipca 2012 r. do końca lipca 2014 r. Wcześniejsze okresy objęło już przedawnienie (spółka może dochodzić roszczeń wobec członków zarządu maksymalnie pięć lat od zdarzenia wyrządzającego szkodę), później zasady rozliczania umów zmieniły się i korekty z uwagi na ciepło spalania nie były naliczane.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie