Resort energii pozwala mnożyć agregaty DSR

autor: Jakub Styczyński06.02.2018, 09:39; Aktualizacja: 06.02.2018, 10:46
– Górny limit 50 MW odnosi się wyłącznie do pojedynczej zagregowanej jednostki rynku mocy. Natomiast nie ma przeciwwskazań, aby ten sam podmiot zgłosił do aukcji większą liczbę takich jednostek – wyjaśnia Wojciech Kukuła, prawnik w Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

– Górny limit 50 MW odnosi się wyłącznie do pojedynczej zagregowanej jednostki rynku mocy. Natomiast nie ma przeciwwskazań, aby ten sam podmiot zgłosił do aukcji większą liczbę takich jednostek – wyjaśnia Wojciech Kukuła, prawnik w Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.źródło: ShutterStock

Ustawa o rynku mocy wprowadziła możliwość wynagradzania przedsiębiorców, którzy zadeklarują gotowość ograniczenia poboru energii w sytuacjach zagrożenia blackoutem. Mniejsi przedsiębiorcy mogą dołączyć do agregatorów usług DSR, którzy złożą ofertę redukcji mocy do Polskich Sieci Energetycznych. Ustawa wprowadziła jednak limit, który nie pozwala agregatorom rosnąć w nieskończoność – 50 megawatów dla jednego agregatora.

Jeden podmiot może utworzyć wiele grup skupiających podmioty deklarujące usługi DSR, czyli gotowość ograniczenia poboru energii w sytuacjach zagrożenia blackoutem. To sposób na obejście ustawowego limitu.

Ustawa z 8 grudnia 2017 r. o rynku mocy (Dz.U. z 2018 r. poz. 9) wprowadziła rewolucyjne rozwiązanie. W sytuacji, gdy krajowe elektrownie i możliwości importowe nie będą w stanie pokryć zapotrzebowania odbiorców, operator sieci przesyłowych, czyli Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA, będzie mógł skorzystać z usług podmiotów, które uprzednio dobrowolnie zadeklarowały gotowość do redukcji zapotrzebowania na pobór prądu w sytuacji kryzysowej. I co więcej – za taką gotowość będzie płacił. Warunkiem będzie jednak wygranie specjalnej aukcji – pierwsza z nich planowana jest już w listopadzie br., a certyfikacja do niej rozpocznie się w kwietniu. Taką gotowość ograniczenia poboru energii określono jako usługę DSR (z ang. Demand Site Response). Usługi te będą świadczone albo przez większe przedsiębiorstwa, które zadeklarują minimalną moc osiągalnej redukcji zapotrzebowania na poziomie 2 MW, albo przez agregatory DSR – podmioty, które skupiają wiele mniejszych firm. Wielu przedsiębiorców planujących tworzenie takich agregatów DSR dostrzegło w tej dziedzinie olbrzymi potencjał. Szkopuł w tym, że agregaty DSR nie mogą też rosnąć w nieskończoność – ustawa wprowadziła bowiem górną granicę oferowanej redukcji zapotrzebowania – 50 MW dla jednego agregatora.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie