statystyki

Gminy chcą klastrów energii, ale czekają na zmianę w prawie

autor: Zofia Jóźwiak11.10.2017, 08:55; Aktualizacja: 11.10.2017, 09:25
prąd-gaz-euro-energetyka-pieniądze

Tania energia to także tanie ogrzewanie dla urzędów, szkół, przedszkoli czy szpitali.źródło: ShutterStock

Są szanse na tańszy prąd i na rozruszanie lokalnej gospodarki. Samorządy chcą inwestować w inicjatywy energetyczne, choć przyznają, że aby sprostać wymaganiom finansowym, potrzebne są nie tylko zewnętrzne fundusze.

Klastry energii chwyciły. Gminy chcą je zakładać i lokalnie produkować tańszą energię. Na stronie Ministerstwa Energii zarejestrowano już 60 takich inicjatyw. A pojawiają się kolejne. Jednak mimo że resort je popiera, a nawet organizuje konkurs na klastrowy pilotaż, to wciąż brakuje potrzebnych do ich działania przepisów. Choć obecnie po konsultacjach jest kolejna nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, to nie przewidziano w niej zmian mających wspomagać klastry (poza ważną dla tej grupy definicją energetyki hybrydowej). Nie ma np. przepisów pozwalających na tworzenie tańszych taryf dla lokalnego prądu, czyli uwzględnianie możliwości niepobierania opłaty za przesył sieciami wysokich napięć (powyżej 110 kV), skoro taką siecią lokalny prąd nie płynie. Zmiany dla klastrów mają się znaleźć dopiero w zapowiadanym na koniec roku projekcie ustawy o energetyce rozproszonej. – Bez tej ustawy w ogóle trudno sobie wyobrazić zasady, na których będą działy klastry – mówi Włodzimierz Ehrenhalt, wiceprezes Stowarzyszenia Energii Odnawialnej.

Zgłoszenia do 16 października

Jeśli jednak w którymś z samorządów prace nad klastrem są już zaawansowane, to warto się pospieszyć. 16 października mija bowiem termin zgłaszania udziału w konkursie prowadzonym przez resort energii. Najlepsze startujące w nim inicjatywy otrzymają Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii. To zaś ma się przełożyć na dodatkowe punkty przy ubieganiu się o finansowe wsparcie. W konkursie będzie oceniane m.in. to, czy inwestycje planowane w ramach klastra logicznie wynikają ze wskazanych celów jego funkcjonowania. Trzeba też podać (w procentach) przewidywany w bilansie rocznym poziom pokrycia zapotrzebowania klastra na energię z lokalnych źródeł. Przy czym co najmniej 50 proc. zapotrzebowania na ciepło albo 30 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną zaspokajane powinno być przez wytwórców będących członkami klastra. To jednak nie wszystko. Energia powinna powstawać też w kogeneracji lub z OZE (co najmniej 15 proc. energii zużywanej przez członków klastra ma być produkowane z OZE lub co najmniej 20 proc. energii zużywanej przez członków klastra powstawać ma w kogeneracji lub być ciepłem odpadowym). Ponadto podmioty będące członkami klastra powinny mieć związek z obszarem jego działania.

NFOŚiGW już wspiera

Klastrowe inicjatywy już wspiera Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Przewidujemy wkrótce uruchomienie nowych programów priorytetowych, których realizacja poprawi jakość powietrza. Obejmą one następujące zagadnienia: klastry energii, samowystarczalność energetyczną, elektromobilność oraz efektywne energetyczne systemy oświetleniowe – mówi Wojciech Stawiany, ekspert w NGOŚiGW. I dodaje, że już zorganizowane klastry energii są traktowane priorytetowo, np. w realizowanym od 30 września 2017 r. do 28 listopada 2017 r. konkursie dla poddziałania 1.6.1. Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko „Źródła wysokosprawnej kogeneracji” na program przewidziano 200 mln zł, a maksymalne dofinansowanie to 85 proc. kosztów kwalifikowanych. Beneficjentami mogą być przedsiębiorcy, jednostki samorządu terytorialnego oraz działające w ich imieniu jednostki organizacyjne a także spółdzielnie mieszkaniowe będące koordynatorem lub członkiem klastra energii.

Z wykorzystaniem środków unijnych NFOŚiGW wspiera też samorządy i lokalne społeczności w działaniach z zakresu oszczędzania energii, efektywności energetycznej, planowania energetycznego i poprawy jakości powietrza. Efektem tego projektu ma być wykształcenie 500 energetyków gminnych oraz wsparcie doradcze 800 inwestycji w obszarze efektywności energetycznej i OZE.

20 mln zł – tyle pieniędzy przeznacza NFOŚiGW na źródła wysokosprawnej kogeneracji – w tym inicjatywy klastrowe

16 października – do tego dnia samorządy zainteresowane założeniem klastrów mogą wysyłać swoje zgłoszenia na konkurs organizowany przez Ministerstwo Energii


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • alberto(2017-10-25 12:48) Zgłoś naruszenie 10

    Pewnie, że można mieć tańszy prąd. Wystarczy dostawcę energii zmienić. Przeszedłem do energii dla firm i płacę mniejsze rachunki i to bez żadnych kombinacji w stylu wymiany żarówek itp. Nie ma monopolu na prąd, można uciec od drogiego dostawcy

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie