statystyki

Kierunki energetyki do 2050: Elektryzująca zmiana warta pół biliona złotych

autor: Karolina Baca-Pogorzelska25.09.2017, 07:30; Aktualizacja: 25.09.2017, 07:56
węgiel kamienny

Najdroższy byłby wariant zakładający pozostanie głównie przy węgluźródło: ShutterStock

Węgiel, dywersyfikacja z atomem lub bez i wariant zielony to kierunki energetyki do 2050 r. opisane w raporcie WiseEuropa i Forum Energii

Zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie rosło. W 2050 r. ma wynosić ok. 220 TWh wobec ok. 163 TWh dzisiaj. A to oznacza, że w szczycie będziemy potrzebować zamiast obecnych 30 GW mocy nawet 40 GW. Na jesień tego roku resort energii zapowiedział prezentację krajowej polityki energetycznej do 2050 r. W piątek swoje propozycje zaprezentowali think-tank Forum Energii wraz z ekspertami WiseEuropa i Energy Advisors.

Jednak zdaniem wiceministra energii Andrzeja Piotrowskiego długofalowe prognozowanie zużycia prądu jest dzisiaj bardzo trudne. – W raporcie czytamy, że 16 TWh rocznie pochłoną auta elektryczne, tymczasem, biorąc pod uwagę prognozy rządowe na milion aut elektrycznych, choć wciąż nie wiemy, czy ich tyle będzie, czy nie, wychodzi nam, że będą zużywać 54 TWh. To bardzo duże różnice, ale dziś nie wiemy, kto ma rację – zastrzegł Piotrowski.

– Bez zmiany podejścia i opracowania planu działań polską energetykę czeka w najlepszym razie dryf. Bez takiego planu narażamy się na ryzyko nietrafionych inwestycji i wysokich kosztów dla odbiorców – tłumaczy Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii. Zdaniem autorów raportu dywersyfikacja produkcji energii poprawi bezpieczeństwo energetyczne. Zaprezentowali cztery bardzo skrajne scenariusze.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie