W niedzielę bez prądu pozostawało ok. 4,3 tys. odbiorców, ale ostatecznie straty powinny być mniejsze, niż wstępnie szacowano
Choć zdaniem resortu energii naprawa energetycznych szkód po burzach może pochłonąć 150–200 mln zł, to w nieoficjalnych rozmowach z DGP przedstawiciele poszczególnych spółek twierdzą, że kwoty będą raczej mniejsze. Na razie swoje koszty podliczyły firmy dystrybucyjne Tauronu i PGE – odpowiednio na 2,5 mln zł i 5 mln zł. W przypadku Enei i Energi, których klienci ucierpieli najbardziej, wstępne szacunki mówią o kilkudziesięciu milionach złotych. Szefowie firm uspokajają jednak akcjonariuszy, że sieci były ubezpieczone.
– My obliczeniami zajmiemy się na końcu, na razie priorytetem jest przyłączenie tych odbiorców, którzy nadal nie mają energii, i mamy nadzieję, że do poniedziałku się to uda – podkreśla Adam Kasprzyk, rzecznik gdańskiej Energi, która stan masowej awarii na Pomorzu już odwołała. W najbardziej kryzysowym momencie od prądu odciętych było prawie 180 tys. z 3 mln klientów tej firmy. W niedzielę po godz. 13.00 bez prądu na jej terenie pozostawało ok. 1 tys. odbiorców w rejonie gdańskim. Byłoby ich mniej, ale w nocy z piątku na sobotę kolejna burza na Pomorzu doprowadziła do nowych awarii.
PGE i Tauron przyłączyły z powrotem już wszystkich swoich klientów, choć w szczytowym momencie bez prądu było ich odpowiednio 250 tys. i 70 tys. – W rejonie Chojnic bez prądu mamy jeszcze około 2,9 tys. klientów, w okolicach Nakła blisko 360 – mówiła nam wczoraj po 13.00 Danuta Tabaka, rzeczniczka Enei Operator. Ta spółka odnotowała najwięcej odciętych klientów – ponad 250 tys.
Po ponad tygodniu sytuacja jest niemal opanowana, choć w niektórych miejscach przyłączenia są na razie prowizoryczne. Służby ratownicze firm energetycznych pomagały sobie nawzajem, twierdzą jednak, że nie będą sobie za to wystawiać faktur.
Krzysztof Tchórzewski, minister energii, nie wyklucza, że rząd zwróci się do Komisji Europejskiej z prośbą o możliwość przesunięcia części przyznanych nam środków na lata 2014–2020 na naprawę szkód spowodowanych ostatnimi burzami.