statystyki

PGE bierze EDF za 4,5 mld zł i liczy na wsparcie

autor: Karolina Baca-Pogorzelska22.05.2017, 07:37; Aktualizacja: 22.05.2017, 13:25
kasa, monety, pieniądze, finanse

Kosztem 4,5 mld zł (2,5 mld zł za majątek, 2 mld zł – zobowiązania przejmowanych spółek wobec francuskiego właściciela) PGE przejmie elektrownię w Rybniku, osiem elektrociepłowni i 400 km sieci ciepłowniczej.źródło: ShutterStock

Elektrownia i elektrociepłownie należące do EDF wracają w polskie ręce. O tym, że PGE samodzielnie, a nie w konsorcjum, przejmie aktywa francuskiego koncernu, DGP informował pod koniec kwietnia. W piątek PGE zaczęła finalizawać transakcję, która ma się zakończyć do 2 stycznia 2018 r.

Kosztem 4,5 mld zł (2,5 mld zł za majątek, 2 mld zł – zobowiązania przejmowanych spółek wobec francuskiego właściciela) PGE przejmie elektrownię w Rybniku, osiem elektrociepłowni i 400 km sieci ciepłowniczej.

– Transakcję sfinalizujemy ze środków własnych, które na koniec I kw. wynosiły 4,6 mld zł – mówi Henryk Baranowski, prezes PGE.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział z kolei, że zarówno transakcja PGE, jak i wcześniejsze przejęcie przez Eneę za 1,26 mld zł elektrowni Połaniec od Engie to strategiczne zakupy z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego, zwłaszcza że zapotrzebowanie na energię elektryczną w Polsce rośnie szybciej, niż wskazywały prognozy.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie