statystyki

PGE bierze EDF za 4,5 mld zł i liczy na wsparcie

autor: Karolina Baca-Pogorzelska22.05.2017, 07:37; Aktualizacja: 22.05.2017, 13:25
kasa, monety, pieniądze, finanse

Kosztem 4,5 mld zł (2,5 mld zł za majątek, 2 mld zł – zobowiązania przejmowanych spółek wobec francuskiego właściciela) PGE przejmie elektrownię w Rybniku, osiem elektrociepłowni i 400 km sieci ciepłowniczej.źródło: ShutterStock

Elektrownia i elektrociepłownie należące do EDF wracają w polskie ręce. O tym, że PGE samodzielnie, a nie w konsorcjum, przejmie aktywa francuskiego koncernu, DGP informował pod koniec kwietnia. W piątek PGE zaczęła finalizawać transakcję, która ma się zakończyć do 2 stycznia 2018 r.

Kosztem 4,5 mld zł (2,5 mld zł za majątek, 2 mld zł – zobowiązania przejmowanych spółek wobec francuskiego właściciela) PGE przejmie elektrownię w Rybniku, osiem elektrociepłowni i 400 km sieci ciepłowniczej.

– Transakcję sfinalizujemy ze środków własnych, które na koniec I kw. wynosiły 4,6 mld zł – mówi Henryk Baranowski, prezes PGE.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział z kolei, że zarówno transakcja PGE, jak i wcześniejsze przejęcie przez Eneę za 1,26 mld zł elektrowni Połaniec od Engie to strategiczne zakupy z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego, zwłaszcza że zapotrzebowanie na energię elektryczną w Polsce rośnie szybciej, niż wskazywały prognozy.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie