statystyki

Przejęcie EDF przez Polską Grupę Energetyczną: UOKiK stawia warunki

autor: Karolina Baca-Pogorzelska18.09.2017, 07:35; Aktualizacja: 18.09.2017, 08:52
Wniosek o zgodę na przejęcie przez PGE kontroli nad EDF wpłynął do UOKiK w czerwcu.

Wniosek o zgodę na przejęcie przez PGE kontroli nad EDF wpłynął do UOKiK w czerwcu.źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: John Guillemin

Więcej prądu sprzedawanego na giełdzie lub odsprzedaż części przejmowanych aktywów. Jak ustalił DGP, pod takimi warunkami UOKiK może wydać zgodę na przejęcie EDF przez Polską Grupę Energetyczną.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował w piątek, że planowane przejęcie aktywów EDF za 4,51 mld zł przez największy polski koncern energetyczny PGE może stanowić zagrożenie dla konkurencji. Spółka ma 14 dni na odwołanie, a jej rywale się cieszą. Powstanie giganta na rynku energii i ciepła (odpowiednio 40 i 20 proc. udziału w produkcji po połączeniu) nie jest im na rękę, bo osłabiłoby ich pozycję. Z naszych informacji wynika, że UOKiK może wydać zgodę, ale warunkową.

– Jedna z opcji to wymóg odsprzedania części aktywów cieplnych innym podmiotom. Druga to zwiększenie obligu giełdowego dla PGE z obecnych 15 do ok. 35 proc. Trzecia to wariant mieszany – mówi nam osoba znająca szczegóły sprawy.

Wniosek o zgodę na przejęcie przez PGE kontroli nad EDF wpłynął do UOKiK w czerwcu. Badanie rynku objęło największych przedsiębiorców działających w sektorze elektroenergetycznym. UOKiK poprosił też o opinię Urząd Regulacji Energetyki oraz Towarową Giełdę Energii. W efekcie uznał, że transakcja może ograniczyć konkurencję. Jednym z zagrożeń jest wzmocnienie pozycji PGE na rynku produkcji i wprowadzania do obrotu energii elektrycznej. – Na pewno się nad tym pochylimy – zapewnił nas minister energii Krzysztof Tchórzewski.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie