Osiem podmiotów złożyło wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu pod nazwą "Wykonanie funkcji związanych z pracami projektowymi, inżynieryjnymi, doradczymi, zarządzaniem i nadzorem prac wymaganych dla zakończenia budowy bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Stalowa Wola SA", realizowanym przez Tauron Polską Energię i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), podała Elektrociepłownia Stalowa Wola (ECSW).

Wnioski złożyły następujące podmioty:

- Konsorcjum Zakładów Pomiarowo-Badawczych Energetyki Energopomiar (lider) i Biura Studiów, Projektów i Realizacji "Energoprojekt-Katowice",

- Konsorcjum Tractebel Enegineering w Katowicach (lider) i Tractebel Engineering w Brukseli,

- Konsorcjum IDOM Inżynieria, Architektura i Doradztwo (lider) i IDOM Consulting, Engineering, Architecture,

- Konsorcjum Sweco Consulting (lider) i Sweco GmbH,

- Konsorcjum Aecom Polska (lider) i AF-Consult,

- Konsorcjum GE Power (lider) i General Electric International,

- Konsorcjum Ramboll Polska (lider), Rambøll Denmark i SGS Polska,

- Pöyry Finland.















Przedmiotem zamówienia jest wykonywanie funkcji koniecznych dla zakończenia budowy bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Stalowa Wola, związanych z pracami projektowymi, inżynieryjnymi,zarządzaniu i nadzorem nad realizacją prac budowlano-montażowych, nadzorem nad realizacją procesu uruchomienia oraz wspomaganiem zamawiającego w organizacji postępowań przetargowych dla wyborów wykonawców poszczególnych zakresów prac wymaganych do wykonania inwestycji (zarządzanie EPCM).

W październiku 2016 r. Tauron Polska Energia, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) oraz Elektrociepłownia Stalowa Wola (ECSW) zawarły porozumienie w sprawie ustalenia podstawowych warunków brzegowych restrukturyzacji projektu obejmującego budowę bloku gazowo-parowego w Stalowej Woli. Podpisane dokumenty umożliwiają dokończenie inwestycji w terminie wstępnie szacowanym na 2019 r. Spółki szacowały wówczas, że dokończenie budowy bloku gazowo-parowego w Stalowej Woli będzie kosztowało do ok. 400 mln zł.

Inwestycja w Stalowej Woli obejmuje budowę bloku gazowo-parowego o mocy elektrycznej 450 MWe i cieplnej 240 MWt. Blok gazowo-parowy pracujący w wysokosprawnej kogeneracji jest budowany na terenie istniejącej już elektrowni w Stalowej Woli, a oddanie go do eksploatacji pierwotnie planowane było na drugą połowę 2015 r.

Tauron Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Jest notowana na GPW od 2010 r. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.