statystyki

Branża energetyczna może odetchnąć z ulgą: Firmy nie muszą organizować przetargów na roboty budowlane już od kwoty 30 tys. euro.

autor: Sławomir Wikariak14.02.2017, 07:51; Aktualizacja: 14.02.2017, 09:09
W praktyce stosunkowo rzadko można spotkać zamówienia, które jednocześnie dotyczyłyby infrastruktury krytycznej i miały związek z obronnością lub bezpieczeństwem

W praktyce stosunkowo rzadko można spotkać zamówienia, które jednocześnie dotyczyłyby infrastruktury krytycznej i miały związek z obronnością lub bezpieczeństwemźródło: ShutterStock

Dobra wiadomość dla spółek z branży energetycznej czy wodociągowej. Zgodnie z interpretacją Urzędu Zamówień Publicznych nie muszą one organizować przetargów na roboty budowlane już od kwoty 30 tys. euro.

Ubiegłoroczna nowelizacja przepisów o zamówieniach publicznych wprawiła w niemałą konsternację firmy udzielające tzw. zamówień sektorowych. Chodzi o te związane choćby z energetyką, dostawami wody czy transportem kolejowym. Przepisy przewidują dla nich odrębny reżim – sektorowy. Po nowelizacji okazało się jednak, że zgodnie z art. 131a ust. 1a ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 2164 ze zm.) jeśli zamówienia dotyczą infrastruktury krytycznej, to należy do nich stosować jeszcze inne przepisy – o zamówieniach obronnych.

W założeniu nowy przepis miał działać na korzyść zamawiających sektorowych. Procedury dotyczące zamówień wojskowych dają im bowiem większe pole manewru. Ograniczona zostaje chociażby zasada jawności, w przetargu ograniczonym można zaprosić trzech, a nie minimum pięciu wykonawców, łatwiej też unieważnić postępowanie.

Rzeczywiście łatwiej w reżimie obronnym jest udzielać zamówień na dostawy i usługi. Jeśli jednak chodzi o roboty budowlane, to nowe przepisy są zdecydowanie mniej korzystne od dotychczasowych. Wcześniej sektorówka udzielała zamówień na roboty budowlane dopiero po przekroczeniu progu 5,225 mln euro. To oznaczało, że wszystko, co wybudowała do 21,8 mln zł netto, w ogóle nie podpadało pod ustawę p.z.p. Tymczasem przy zamówieniach obronnych próg, od którego należy stosować ustawę przy robotach budowlanych, wynosi 30 tys. euro. Elektrownia uznawana za infrastrukturę krytyczną powinna więc wybrać w procedurach ustawowych wykonawcę nawet małego budynku biurowego.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie